Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:27 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 2  Men 18-24 100 Yard Butterfly
=========================================================================
       MNLMSC: ! 50.31  12/6/2009 Zach J Wood
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Dadashev, Dennis       21 MINN                58.99      54.86    9  
                 26.27        54.86 (28.59)
  2 Weston, Josh           18 Nort'landers        57.89    1:01.61    7  
                 28.38      1:01.61 (33.23)
  3 Bibeau, Daniel         19 UC30              1:15.00    1:08.20    6  
                 30.84      1:08.20 (37.36)
 
 Event 2  Men 25-29 100 Yard Butterfly
=========================================================================
       MNLMSC: ! 49.64  4/11/2015 Neal H Kennedy
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Carlson, Reid          26 Minn: Riptide       54.79      55.27    9  
                 25.86        55.27 (29.41)
  2 Broch, William         28 Nort'landers        57.63      59.76    7  
                 26.03        59.76 (33.73)
  3 Forslund, Cory         27 Minn: Sea Devils  1:10.00    1:03.44    6  
                 27.78      1:03.44 (35.66)
 
 Event 2  Men 30-34 100 Yard Butterfly
=========================================================================
       MNLMSC: ! 51.97  5/18/1997 Robert Hauck
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Rammel, John           33 Minn: St Cloud Y  1:14.00    1:04.69    9  
                 29.53      1:04.69 (35.16)
 
 Event 2  Men 35-39 100 Yard Butterfly
=========================================================================
       MNLMSC: ! 51.98  4/9/2016  Luke Vestrum
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bindert, Chris         37 Minn: Edina       1:04.00    1:03.56    9  
                 28.68      1:03.56 (34.88)
 
 Event 2  Men 40-44 100 Yard Butterfly
=========================================================================
       MNLMSC: ! 52.14  5/23/2010 Marty T Moran
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Cliff, David           42 Minn: Sea Devils  1:06.16    1:02.58    9  
                 29.22      1:02.58 (33.36)
 
 Event 2  Men 45-49 100 Yard Butterfly
=========================================================================
       MNLMSC: ! 53.28  4/11/1999 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Zeruhn, Bernie         46 MINN                55.47      54.66    9  
                 25.86        54.66 (28.80)
 
 Event 2  Men 50-54 100 Yard Butterfly
=========================================================================
       MNLMSC: ! 52.05  4/4/2004  Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Moran, Marty           50 Minn: St Cloud Y    55.71      55.51    9  
                 26.21        55.51 (29.30)
  2 Sieben, Christopher    53 Minn: St Cloud Y  1:02.29    1:00.50    7  
                 26.78      1:00.50 (33.72)
  3 Redding, Steven        50 Minn: Hopkins     1:16.74    1:15.82    6  
                 35.38      1:15.82 (40.44)
 
 Event 2  Men 55-59 100 Yard Butterfly
=========================================================================
       MNLMSC: ! 56.02  4/17/2011 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Fleming, Patrick       56 MINN              1:10.00    1:06.21    9  
                 30.81      1:06.21 (35.40)
  2 Kelson, Aaron          56 Nort'landers      1:09.79    1:08.89    7  
                 31.31      1:08.89 (37.58)
  3 Fischer, Kenneth       56 Minn: Hopkins     1:11.00    1:12.76    6  
                 34.12      1:12.76 (38.64)
  4 Strauss, Ronald        56 UC30              1:25.00    1:14.74    5  
                 33.99      1:14.74 (40.75)
 
 Event 2  Men 60-64 100 Yard Butterfly
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:03.90  11/6/2016 Darrell J Smith
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Lamour, Didier         60 MINN              1:04.14    1:06.20    9  
                 29.83      1:06.20 (36.37)
  2 Hanzlik, Jim           60 MINN              1:23.00    1:22.71    7  
                 36.55      1:22.71 (46.16)
 
 Event 2  Men 65-69 100 Yard Butterfly
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:09.34  4/10/2016 Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Vandam, Gerald         67 Minn: Minnetonka  1:18.25    1:17.97    9  
                 36.89      1:17.97 (41.08)
 
 Event 2  Men 75-79 100 Yard Butterfly
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:47.04  3/22/2014 Pete Magee
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bergman, John          75 MINN              1:30.00    1:34.15!   9  
 
 Event 2  Men 80-84 100 Yard Butterfly
=========================================================================
       MNLMSC: ! 59:59.99  1/29/2016 No Record Swim
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
 -- Kansas, Bill           81 MINN              2:00.00         DQ  
      Non-simultaneous arms
               1:03.83         DQ (1:09.20)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 2                  
 
  1. Minnesota Masters Swim Club        61   2. St Cloud YMCA -wg                  25
  3. Nort'landers Swim Club             21   4. Edina Swim Club -wg                18
  5. Sea Devils Masters -wg             15   6. Hopkins Masters -wg                12
  7. Lifetime Plymouth -wg               9   7. Minnetonka Masters -wg              9
  7. Riptide Masters -wg                 9   7. Macalester Masters -wg              9