Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:27 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 4  Men 18-24 200 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:44.99  4/2/2006  Pauel V Zhuravlev
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Nelson, Daniel         21 MINN              1:55.00    1:57.28    9  
                 27.18        56.69 (29.51)
        1:27.21 (30.52)     1:57.28 (30.07)
  2 Holton, Zachary        23 Minn: Sea Devils  2:03.88    1:58.91    7  
                 26.15        55.52 (29.37)
        1:26.93 (31.41)     1:58.91 (31.98)
  3 Vogt, Logan            19 Minn: Riptide     1:55.74    2:03.05    6  
                 26.79        56.86 (30.07)
        1:29.24 (32.38)     2:03.05 (33.81)
 
 Event 4  Men 25-29 200 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:42.16  1/31/2010 Timothy Liebhold
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 English, Philip        25 Minn: Hopkins     1:46.51    1:50.43    9  
                 26.27        54.67 (28.40)
        1:22.88 (28.21)     1:50.43 (27.55)
  2 Paquin, Luke           29 Minneapolis YW    2:00.00    1:55.82    7  
                 26.53        55.44 (28.91)
        1:24.59 (29.15)     1:55.82 (31.23)
  3 Eggersgluss, Andrew    25 MINN                   NT    2:09.24    6  
                 28.57      1:01.98 (33.41)
        1:36.60 (34.62)     2:09.24 (32.64)
 
 Event 4  Men 30-34 200 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:45.51  1/20/2008 Duane W Dobko
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Anderson, Joseph       32 Minn: Hopkins     1:51.28    1:51.46    9  
                 25.95        54.23 (28.28)
        1:23.20 (28.97)     1:51.46 (28.26)
  2 Rubesch, Maxwell       31 Nort'landers      2:15.00    2:02.74    7  
                 27.30        57.53 (30.23)
        1:29.58 (32.05)     2:02.74 (33.16)
  3 Parish, Patrick        32 Minn: Hopkins     2:12.00    2:23.49    6  
                 31.65      1:07.10 (35.45)
        1:45.01 (37.91)     2:23.49 (38.48)
 
 Event 4  Men 35-39 200 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:46.66  4/19/2009 Duane W Dobko
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Overby, Nathan         37 Minn: St Cloud Y  2:07.00    2:04.28    9  
                 28.07        59.20 (31.13)
        1:31.95 (32.75)     2:04.28 (32.33)
  2 Maier, Adam            39 Minn: Edina       2:16.45    2:12.95    7  
                 29.85      1:03.24 (33.39)
        1:39.35 (36.11)     2:12.95 (33.60)
  3 Nelson, Josiah         35 Nort'landers      3:09.00    3:12.78    6  
                 37.59      1:25.79 (48.20)
      3:12.78 (1:46.99)                    
 
 Event 4  Men 40-44 200 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:49.15  5/18/1997 Nate Leigh
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Parker, Adam           40 Minneapolis YW    2:06.41    2:04.44    9  
                 28.22        59.04 (30.82)
        1:31.37 (32.33)     2:04.44 (33.07)
  2 Willms, Eric           42 Nort'landers      2:12.00    2:12.63    7  
                 30.83      1:04.50 (33.67)
        1:38.69 (34.19)     2:12.63 (33.94)
 
 Event 4  Men 45-49 200 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:51.69  5/20/2007 Thomas Emison
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Zeruhn, Bernie         46 MINN              1:56.47    1:50.20!   9  
                 26.23        54.22 (27.99)
        1:22.74 (28.52)     1:50.20 (27.46)
  2 Tripps, Scott          47 Minn: Hopkins     1:56.48    2:02.47    7  
                 26.56        57.64 (31.08)
        1:31.01 (33.37)     2:02.47 (31.46)
  3 King, Todd             47 UC30              2:09.00    2:08.82    6  
                 29.54      1:01.83 (32.29)
        1:34.93 (33.10)     2:08.82 (33.89)
  4 Love, Rick             47 UC30              2:30.00    2:31.98    5  
                 33.17      1:10.66 (37.49)
        1:51.59 (40.93)     2:31.98 (40.39)
  5 Morrison, Mark         49 Minn: Plyl        3:20.00    2:58.02    4  
                 35.04      1:14.03 (38.99)
        2:04.02 (49.99)     2:58.02 (54.00)
  6 Timmerman, Tim         45 Nort'landers      3:09.83    3:06.01    3  
                 42.59      1:28.79 (46.20)
        2:18.20 (49.41)     3:06.01 (47.81)
 
 Event 4  Men 50-54 200 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:48.45  4/4/2004  Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bennett, Dennis        51 Iowa Masters      1:53.15    1:53.96    9  
                 25.79        54.46 (28.67)
        1:24.11 (29.65)     1:53.96 (29.85)
  2 Schmitz, William       50 Minn: Sems        2:00.54    1:59.26    7  
                 27.72        57.54 (29.82)
        1:28.31 (30.77)     1:59.26 (30.95)
  3 Ness, Randal           54 Minn: Hopkins     2:20.00    2:20.43    6  
                 31.92      1:07.84 (35.92)
        1:44.60 (36.76)     2:20.43 (35.83)
  4 Hauck, Dan             50 MINN              2:22.00    2:20.75    5  
                 31.95      1:06.91 (34.96)
        1:43.25 (36.34)     2:20.75 (37.50)
 
 Event 4  Men 55-59 200 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 2:01.18  4/29/2012 Darrell J Smith
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Emison, Thomas         58 MINN              2:10.00    2:10.08    9  
                 29.23      1:01.42 (32.19)
        1:35.39 (33.97)     2:10.08 (34.69)
  2 Muchow, Gary           57 MINN              2:25.00    2:11.55    7  
                 30.51      1:02.99 (32.48)
        1:36.80 (33.81)     2:11.55 (34.75)
  3 Collins, Craig         57 Minn: Hopkins     2:15.00    2:17.18    6  
                 31.98      1:05.69 (33.71)
        1:40.80 (35.11)     2:17.18 (36.38)
  4 Selby, Donald          55 Minn: Hopkins     2:23.60    2:22.65    5  
                 32.23      1:08.39 (36.16)
        1:46.00 (37.61)     2:22.65 (36.65)
  5 Burgess, Randal        58 Great Wolf Swim   2:30.47    2:35.28    4  
                 35.03      1:14.66 (39.63)
        1:55.60 (40.94)     2:35.28 (39.68)
  6 Duval, Dennis          55 Minn: Hopkins     3:01.05    2:52.57    3  
                 38.13      1:20.58 (42.45)
        2:06.26 (45.68)     2:52.57 (46.31)
 
 Event 4  Men 60-64 200 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 2:07.86  4/18/2010 Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Smith, Darrell         60 MINN              2:07.46    2:08.01    9  
                 30.06      1:02.45 (32.39)
        1:35.07 (32.62)     2:08.01 (32.94)
  2 Pogue, Thomas          63 Nort'landers      2:38.76    2:42.57    7  
                 36.62      1:19.03 (42.41)
        2:02.76 (43.73)     2:42.57 (39.81)
  3 Caticchio, Mike        63 MINN              2:50.00    2:43.04    6  
                 37.39      1:16.69 (39.30)
        1:59.85 (43.16)     2:43.04 (43.19)
  4 Vollkommer, Paul       61 Minn: St Cloud Y  3:05.00    2:46.33    5  
                 34.71      1:16.21 (41.50)
        2:02.50 (46.29)     2:46.33 (43.83)
  5 Hafdahl, Jim           61 Nort'landers      2:52.16    2:51.77    4  
                 37.96      1:21.14 (43.18)
        2:06.56 (45.42)     2:51.77 (45.21)
 
 Event 4  Men 65-69 200 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 2:09.56  11/9/2014 Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Brown, Perry           65 Nort'landers      2:34.56    2:25.92    9  
                 34.17      1:11.12 (36.95)
        1:48.80 (37.68)     2:25.92 (37.12)
  2 Bachman, John          67 MINN              2:35.00    2:34.78    7  
                 34.72      1:13.39 (38.67)
        1:54.36 (40.97)     2:34.78 (40.42)
 
 Event 4  Men 75-79 200 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 2:35.47  4/29/2007 Dave G Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Gosnold, Will          76 Dakota Masters    2:34.23    2:25.19    9  
                 34.14      1:10.99 (36.85)
        1:49.82 (38.83)     2:25.19 (35.37)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 4                  
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       184   2. Hopkins Masters -wg               107
  3. Nort'landers Swim Club             70   4. St Cloud YMCA -wg                  46
  5. Edina Swim Club -wg                38   6. Riptide Masters -wg                36
  7. Sems Masters -wg                   22   7. Sea Devils Masters -wg             22
  9. Minneapolis YW Masters             16  10. Lifetime Plymouth -wg              13
 10. I Swim Masters Team                13  12. Macalester Masters -wg              9
 12. Iowa Masters                        9  12. Bethel Swimming                     9
 12. Dakota Masters                      9  12. Minnetonka Masters -wg              9
 17. North Suburban Aquatic Club-wg      8  18. Winona Masters Swimmers             7
 19. Great Wolf Swim Team                4