Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:27 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 5  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
       MNLMSC: ! 1:32.96  4/12/2015 MINN
                          B Jacobson, L Greenberg, N Kennedy, T Behrens
    Club                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Minn: Riptide  'A'                       NT    1:50.40   18  
     1) Vogt, Logan M19               2) Jurisch, Theresa W42         
     3) Kratz, Peggy W56              4) Carlson, Reid M26            
                 26.81        57.25 (30.44)
        1:25.69 (28.44)     1:50.40 (24.71)
  2 Nort'landers  'A'                        NT    2:06.43   14  
     1) Howell, Polley W24            2) Seliga-Punyko, Judy W59      
     3) Stevens, Richard M62          4) Willms, Eric M42             
                 27.81      1:04.63 (36.82)
        1:35.16 (30.53)     2:06.43 (31.27)
 
 Event 5  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================================
       MNLMSC: ! 1:39.54  4/15/2012 HOPK
                          J Stone, J Hvistendahl, J Li, L B Johnson
    Club                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 Minneapolis YW  'A'                      NT    1:46.02   18  
     1) Nymeyer, Elizabeth W34        2) Parker, Adam M40             
     3) Kline, Anna W37               4) Challeen, Tony M25           
                 28.45        54.85 (26.40)
        1:24.70 (29.85)     1:46.02 (21.32)
  2 Minn: Hopkins  'F'                       NT    1:48.42   14  
     1) Anderson, Joseph M32          2) Frimerman-Bergquist, Sandra W
     3) Bergquist, David M32          4) Kaiser, Katherine W26        
                 24.46        52.10 (27.64)
        1:21.73 (29.63)     1:48.42 (26.69)
  3 Minn: Hopkins  'E'                       NT    1:50.78   12  
     1) English, Philip M25           2) Krejci, Rachel W34           
     3) Parish, Patrick M32           4) White-Olson, Steff W30       
                 25.76        54.35 (28.59)
        1:23.57 (29.22)     1:50.78 (27.21)
 
 Event 5  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
================================================================================================
       MNLMSC: ! 1:38.19  4/19/2009 HOPK
                          S Williams, T Ruehle, K Zemlin, S Tripps
    Club                                   Seed     Finals Points 
================================================================================================
  1 Minn: Hopkins  'D'                       NT    1:59.27   18  
     1) Collins, Craig M57            2) Rittenhouse, Amy W39         
     3) Fischer, Kenneth M56          4) Hunter, Sarah W43            
                 30.92      1:01.21 (30.29)
        1:30.88 (29.67)     1:59.27 (28.39)
  2 Minn: Plyl  'A'                     2:26.00    2:27.36   14  
     1) Swenson, Mark M58             2) Silver, Allyn W52            
     3) Morrison, Mark M49            4) Melsen, Krisie W36           
                 37.47      1:24.16 (46.69)
        1:40.28 (16.12)     2:27.36 (47.08)
 
 Event 5  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
=======================================================================================================
       MNLMSC: ! 1:45.74  5/1/2011  MINN
                          T Emison, P Emison, N Kryka, B Holthus
    Club                                   Seed     Finals Points 
=======================================================================================================
  1 Minn: St Cloud Y  'A'               1:50.00    1:52.60   18  
     1) Moran, Marty M50              2) Beckers, Kris W45            
     3) Morris, Mary W51              4) Ewing, Michael M50           
                 24.81        59.12 (34.31)
        1:26.98 (27.86)     1:52.60 (25.62)
  2 Minn: Hopkins  'C'                       NT    2:04.47   14  
     1) Redding, Steven M50           2) Zemlin, Karen W49            
     3) Ness, Randal M54              4) Kueny, Laura W54             
                 32.86      1:03.20 (30.34)
        1:31.93 (28.73)     2:04.47 (32.54)
 
 Event 5  Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
==============================================================================================================
       MNLMSC: ! 2:32.89  6/22/1991 MINN
                          K Theis, A Theis, B Nelson, R Hakomaki
    Club                                   Seed     Finals Points 
==============================================================================================================
  1 Minn: Hopkins  'A'                       NT    2:22.88!  18  
     1) Selby, Donald M55             2) Evers, John M62              
     3) Hoover, Mary W67              4) Selby, Daree W55             
                 29.22        56.42 (27.20)
        1:42.83 (46.41)     2:22.88 (40.05)
 
 Event 5  Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
=====================================================================================================================
       MNLMSC: ! 2:14.83  4/10/2020 MINN
                          B Larsen, M Anderson, C Smollen, G Fine
    Club                                   Seed     Finals Points 
=====================================================================================================================
  1 MINN  'A'                           2:35.00    2:43.09   18  
     1) Merck, Neill M70              2) Swartz, Shannon W65          
     3) Connelly, Elizabeth W66       4) Bachman, John M67            
                 34.37      1:22.12 (47.75)
        2:12.66 (50.54)     2:43.09 (30.43)
 -- MINN  'B'                           2:13.00         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Anderson, Marc M68            2) Larsen, Babs W69             
     3) Smollen, Carol W73            4) Kleffman, Robin M69          
                 25.68      1:04.67 (38.99)
        1:47.99 (43.32)          DQ (28.43)
 
                                       Combined Team Scores - Through Event 5                                        
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       202   2. Hopkins Masters -wg               183
  3. Nort'landers Swim Club             84   4. St Cloud YMCA -wg                  64
  5. Riptide Masters -wg                54   6. Edina Swim Club -wg                38
  7. Minneapolis YW Masters             34   8. Lifetime Plymouth -wg              27
  9. Sems Masters -wg                   22   9. Sea Devils Masters -wg             22
 11. I Swim Masters Team                13  12. Minnetonka Masters -wg              9
 12. Bethel Swimming                     9  12. Iowa Masters                        9
 12. Dakota Masters                      9  12. Macalester Masters -wg              9
 17. North Suburban Aquatic Club-wg      8  18. Winona Masters Swimmers             7
 19. Great Wolf Swim Team                4