Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:27 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 11  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:04.31  11/20/2014Lauren Greenberg
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Carlson, Emma          18 Bethel Swimming        NT    1:23.66    9  
                 38.77      1:23.66 (44.89)
  2 Rynders, Kathryn       18 Bethel Swimming   2:00.00    1:42.00    7  
                 47.16      1:42.00 (54.84)
 
 Event 11  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:09.09  5/9/2013  Krisie M Melsen
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 White-Olson, Steff     30 Minn: Hopkins     1:12.02    1:11.80    9  
                 33.38      1:11.80 (38.42)
  2 Jeske, Ingrid          33 I Swim Masters T       NT    1:30.42    7  
                 42.44      1:30.42 (47.98)
 
 Event 11  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:10.80  5/18/1997 Judy Lallier
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Melsen, Krisie         36 Minn: Plyl        1:13.05    1:13.74    9  
                 34.82      1:13.74 (38.92)
  2 Moen, Nicole           38 MINN              1:50.00    1:49.83    7  
                 52.87      1:49.83 (56.96)
 
 Event 11  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:14.96  1/21/2007 Barbara A Scouler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jurisch, Theresa       42 Minn: Riptide     1:27.67    1:25.54    9  
                 40.65      1:25.54 (44.89)
 
 Event 11  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:13.79  4/23/2015 Jennifer Ridge
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Weiland, Carole        46 MINN              1:19.22    1:18.24    9  
                 37.86      1:18.24 (40.38)
  2 Beckers, Kris          45 Minn: St Cloud Y  1:34.42    1:34.57    7  
                 45.58      1:34.57 (48.99)
 
 Event 11  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:17.83  1/19/2014 Barbara A Scouler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Tracy, Robin           53 Dakota Masters    1:17.22    1:18.40    9  
                 36.61      1:18.40 (41.79)
  2 Nygaard, Sue           53 MINN              1:23.00    1:21.84    7  
                 39.90      1:21.84 (41.94)
 -- Silver, Allyn          52 MINN                   NT         DQ  
      Non-simultaneous touch
                 56.33         DQ (1:04.54)
 
 Event 11  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:23.35  4/10/2016 Marjorie D Laskey
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Laskey, Marjorie       56 I Swim Masters T  1:23.35    1:24.12    9  
                 39.70      1:24.12 (44.42)
  2 Lee, Susan             58 MINN              1:30.00    1:24.31    7  
                 40.09      1:24.31 (44.22)
  3 Seliga-Punyko, Judy    59 Nort'landers      1:36.00    1:30.90    6  
                 43.19      1:30.90 (47.71)
  4 Overson, Cynthia       56 MINN              1:48.08    1:46.28    5  
                 50.56      1:46.28 (55.72)
  5 Tipton, Marcy          56 MINN              2:08.64    2:08.59    4  
               1:02.33    2:08.59 (1:06.26)
 
 Event 11  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:31.22  3/10/2012 Sharon L-Sheridan
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Pendergast, Paula      62 MINN              1:40.00    1:36.45    9  
                 45.67      1:36.45 (50.78)
 
 Event 11  Women 65-69 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:45.72  12/2/2001 Anice Flesh
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hoover, Mary           67 Minn: Hopkins     1:53.00    1:52.79    9  
                 54.41      1:52.79 (58.38)
 
 Event 11  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:55.25  7/4/2015  Carol S Smollen
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Lillehei, Pat          72 MINN              2:40.00    2:26.36    9  
               1:11.22    2:26.36 (1:15.14)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 11                 
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       412   2. Hopkins Masters -wg               404
  3. Nort'landers Swim Club            144   4. St Cloud YMCA -wg                 112
  5. Riptide Masters -wg                69   6. Edina Swim Club -wg                60
  7. Minneapolis YW Masters             48   8. Lifetime Plymouth -wg              36
  9. Bethel Swimming                    32  10. Sea Devils Masters -wg             31
 11. Sems Masters -wg                   29  11. I Swim Masters Team                29
 13. Minnetonka Masters -wg             23  14. Dakota Masters                     18
 15. Wisconsin Masters Aquatic Club     16  16. North Suburban Aquatic Club-wg     14
 17. The Olympic Club                    9  17. Iowa Masters                        9
 17. Macalester Masters -wg              9  20. Winona Masters Swimmers             7
 21. Great Wolf Swim Team                4