Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:27 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 14  Men 25-29 400 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 4:18.90  4/14/1996 Kevin Casson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 English, Philip        25 Minn: Hopkins     4:14.00    4:31.23    9  
                 28.68      1:01.90 (33.22)
        1:38.43 (36.53)     2:13.82 (35.39)
        2:50.68 (36.86)     3:27.70 (37.02)
        3:59.83 (32.13)     4:31.23 (31.40)
  2 Paquin, Luke           29 Minneapolis YW    5:00.00    4:47.04    7  
                 30.08      1:05.18 (35.10)
        1:43.66 (38.48)     2:19.93 (36.27)
        3:00.87 (40.94)     3:42.38 (41.51)
        4:15.68 (33.30)     4:47.04 (31.36)
 
 Event 14  Men 30-34 400 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 4:22.05  3/24/1996 Joe Vrudny
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Anderson, Joseph       32 Minn: Hopkins     4:39.54    4:41.81    9  
                 30.05      1:04.26 (34.21)
        1:40.15 (35.89)     2:15.97 (35.82)
        2:56.21 (40.24)     3:36.63 (40.42)
        4:09.53 (32.90)     4:41.81 (32.28)
  2 Rubesch, Maxwell       31 Nort'landers      6:00.00    5:18.37    7  
                 32.25      1:08.26 (36.01)
        1:49.35 (41.09)     2:28.75 (39.40)
        3:18.24 (49.49)     4:07.10 (48.86)
        4:43.19 (36.09)     5:18.37 (35.18)
 
 Event 14  Men 40-44 400 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 4:28.00  4/18/2010 Scott P Tripps
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Parker, Adam           40 Minneapolis YW    5:09.36    5:15.12    9  
                 34.11      1:14.76 (40.65)
        1:53.74 (38.98)     2:32.89 (39.15)
        3:18.70 (45.81)     4:04.01 (45.31)
        4:40.33 (36.32)     5:15.12 (34.79)
 
 Event 14  Men 55-59 400 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 5:26.41  5/21/2000 Jim L Pelissier
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Muchow, Gary           57 MINN              6:04.88    5:24.73!   9  
                 34.67      1:14.19 (39.52)
        1:51.95 (37.76)     2:30.85 (38.90)
        3:19.17 (48.32)     4:08.72 (49.55)
        4:47.16 (38.44)     5:24.73 (37.57)
  2 Collins, Craig         57 Minn: Hopkins     6:00.00    6:04.02    7  
                 39.03      1:28.41 (49.38)
        2:16.96 (48.55)     3:03.59 (46.63)
        3:55.41 (51.82)     4:45.87 (50.46)
        5:25.26 (39.39)     6:04.02 (38.76)
 
 Event 14  Men 60-64 400 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 5:25.54  2/26/2017 Darrell J Smith
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hafdahl, Jim           61 Nort'landers      7:38.16    7:32.64    9  
                 48.20      1:47.96 (59.76)
      2:49.68 (1:01.72)   3:51.84 (1:02.16)
      4:52.84 (1:01.00)   5:54.00 (1:01.16)
        6:44.59 (50.59)     7:32.64 (48.05)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 14                 
 
  1. Hopkins Masters -wg               474   2. Minnesota Masters Swim Club       462
  3. Nort'landers Swim Club            197   4. St Cloud YMCA -wg                 144
  5. Riptide Masters -wg                76   6. Edina Swim Club -wg                75
  7. Minneapolis YW Masters             64   8. Sea Devils Masters -wg             46
  9. Bethel Swimming                    39  10. Lifetime Plymouth -wg              36
 11. Sems Masters -wg                   29  11. I Swim Masters Team                29
 13. Wisconsin Masters Aquatic Club     25  14. Minnetonka Masters -wg             23
 15. Dakota Masters                     18  16. Winona Masters Swimmers            14
 16. North Suburban Aquatic Club-wg     14  18. The Olympic Club                    9
 18. Iowa Masters                        9  18. Macalester Masters -wg              9
 21. Great Wolf Swim Team                4