Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:28 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 16  Men 18+ 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
       MNLMSC: ! 1:38.04  4/23/2015 MINN
                          L Vestrum, B Jacobson, J Seaburg, J Arnold
    Club                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Nort'landers  'B'                        NT    1:50.20   18  
     1) Broch, William M28            2) Weston, Jake M18             
     3) Weston, Josh M18              4) Johnson, Shane M19           
                 30.36      1:01.66 (31.30)
        1:28.14 (26.48)     1:50.20 (22.06)
 
 Event 16  Men 25+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================================
       MNLMSC: ! 1:34.85  4/12/2014 Sunday Swim Tea
                          M Woodson, J Timmer, W Simson, M Girard
    Club                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 Minn: St Cloud Y  'B'                    NT    1:59.53   18  
     1) Overby, Nathan M37            2) Roub, Adam M35               
     3) Rammel, John M33              4) Opheim, Robert M38           
                 31.46      1:02.76 (31.30)
        1:31.45 (28.69)     1:59.53 (28.08)
  2 Minn: Sems  'A'                     2:06.00    2:00.47   14  
     1) Burks, Jonathan M29           2) Nelson, Justin M30           
     3) Lulich, Ronald M51            4) Schmitz, William M50         
                 29.26      1:04.19 (34.93)
        1:35.53 (31.34)     2:00.47 (24.94)
  3 Minn: Hopkins  'B'                       NT    2:03.68   12  
     1) Anderson, Joseph M32          2) Bergquist, David M32         
     3) English, Philip M25           4) Parish, Patrick M32          
                 30.39      1:05.53 (35.14)
        1:34.05 (28.52)     2:03.68 (29.63)
  4 Nort'landers  'A'                        NT    2:08.62   10  
     1) Braski, Jonathan M32          2) Licari, Robert M58           
     3) Kelson, Aaron M56             4) Stevens, Richard M62         
                 32.40      1:08.18 (35.78)
        1:38.02 (29.84)     2:08.62 (30.60)
  5 Nort'landers  'D'                        NT    2:09.50    8  
     1) Stewart, Charles M65          2) Punyko, Bill M58             
     3) Willms, Eric M42              4) Rubesch, Maxwell M31         
                 36.34      1:12.40 (36.06)
        1:42.81 (30.41)     2:09.50 (26.69)
 
 Event 16  Men 45+ 200 Yard Medley Relay
================================================================================================
       MNLMSC: ! 1:49.59  5/1/2011  MINN
                          J Freund, R Lentz, D J Smith, B Holthus
    Club                                   Seed     Finals Points 
================================================================================================
  1 Minn: St Cloud Y  'A'               1:48.00    1:48.18!  18  
     1) Moran, Marty M50              2) Ewing, Michael M50           
     3) Sieben, Christopher M53       4) Kvaal, Christopher M49       
                 26.54        56.41 (29.87)
        1:22.98 (26.57)     1:48.18 (25.20)
  2 Minn: Hopkins  'A'                       NT    1:59.86   14  
     1) Schlichting, Randy M52        2) Tripps, Scott M47            
     3) Redding, Steven M50           4) Ness, Randal M54             
                 29.54        59.99 (30.45)
        1:32.18 (32.19)     1:59.86 (27.68)
 
 Event 16  Men 55+ 200 Yard Medley Relay
=======================================================================================================
       MNLMSC: ! 1:52.00  4/10/2020 MINN
                          B Holthus, J Kochendorfer, D Smith, B Paakh
    Club                                   Seed     Finals Points 
=======================================================================================================
  1 Nort'landers  'C'                        NT    2:32.34   18  
     1) Brown, Perry M65              2) Hafdahl, Jim M61             
     3) Pogue, Thomas M63             4) Brown, Donnie M60            
                 37.45      1:28.34 (50.89)
        2:01.85 (33.51)     2:32.34 (30.49)
 
 Event 16  Men 75+ 200 Yard Medley Relay
==============================================================================================================
       MNLMSC: ! 3:16.06  1/23/1921 MINN
                          B Kansas, D Arlander, P Magee, N Petersen
    Club                                   Seed     Finals Points 
==============================================================================================================
  1 MINN  'A'                           3:05.00    3:06.71!  18  
     1) Kansas, Bill M81              2) Arlander, David M76          
     3) Bergman, John M75             4) Petersen, Niel M78           
                 54.97      1:11.69 (16.72)
        1:40.79 (29.10)   3:06.71 (1:25.92)
 
                                   Combined Team Scores - Through Event 16                                    
 
  1. Hopkins Masters -wg               554   2. Minnesota Masters Swim Club       516
  3. Nort'landers Swim Club            251   4. St Cloud YMCA -wg                 180
  5. Riptide Masters -wg                76   6. Edina Swim Club -wg                75
  7. Minneapolis YW Masters             64   8. Sea Devils Masters -wg             46
  9. Sems Masters -wg                   43  10. Bethel Swimming                    39
 11. Lifetime Plymouth -wg              36  12. I Swim Masters Team                29
 13. Wisconsin Masters Aquatic Club     25  14. Minnetonka Masters -wg             23
 15. Dakota Masters                     18  16. Winona Masters Swimmers            14
 16. North Suburban Aquatic Club-wg     14  18. The Olympic Club                    9
 18. Iowa Masters                        9  18. Macalester Masters -wg              9
 21. Great Wolf Swim Team                4