Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:28 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 18  Men 18-24 50 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 21.03  2/23/2014 Neal H Kennedy
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Johnson, Shane         19 Nort'landers        22.99      21.60    9  
  2 Dadashev, Dennis       21 MINN                24.99      23.26    7  
  3 Nelson, Daniel         21 MINN                24.50      24.20    6  
  4 Weston, Josh           18 Nort'landers        24.32      24.40    5  
  5 Holton, Zachary        23 Minn: Sea Devils    25.50      24.74    4  
  6 Weston, Jake           18 Nort'landers        25.56      25.61    3  
  7 Jarl, Jonathan         21 Bethel Swimming     29.00      26.33    2  
  8 Shay, Tyler            21 Wisc. Masters       38.06      35.14    1  
 
 Event 18  Men 25-29 50 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 20.21  4/18/2010 Timothy Liebhold
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Challeen, Tony         25 Minneapolis YW      23.50      22.31    9  
  2 Broch, William         28 Nort'landers        23.74      24.35    7  
  3 Carlson, Reid          26 Minn: Riptide       24.50      24.39    6  
  4 Wojta, Samuel          29 Minn: Edina         24.00      25.20    5  
  5 Forslund, Cory         27 Minn: Sea Devils    25.50      25.52    4  
 
 Event 18  Men 30-34 50 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 20.93  4/4/2004  Brian L Jacobson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Braski, Jonathan       32 Nort'landers        25.60      25.34    9  
  2 Nelson, Justin         30 Minn: Sems          25.83      25.89    7  
  3 Rammel, John           33 Minn: St Cloud Y    26.76      26.81    6  
  4 Watson, Nicholas       31 Wisc. Masters       27.98      28.70    5  
  5 Parish, Patrick        32 Minn: Hopkins       27.00      28.93    4  
  6 Bergquist, David       32 Minn: Hopkins       30.99      29.32    3  
 
 Event 18  Men 35-39 50 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 20.79  4/18/2010 Brian L Jacobson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Esbjornsson, Erik      35 Minn: Minnetonka    21.95      22.12    9  
  2 Bindert, Chris         37 Minn: Edina         24.20      24.07    7  
  3 Roub, Adam             35 Minn: St Cloud Y    27.65      25.52    6  
  4 Maier, Adam            39 Minn: Edina         27.00      26.01    5  
  5 Opheim, Robert         38 Minn: St Cloud Y    28.00      28.39    4  
  6 Busch, Jeremy          38 MINN                30.00      29.07    3  
  7 Nelson, Josiah         35 Nort'landers        50.00      39.91    2  
 
 Event 18  Men 40-44 50 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 20.84  4/23/2015 Brian L Jacobson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Willms, Eric           42 Nort'landers        27.30      26.96    9  
  2 Kurus, Doobie          44 Minn: Hopkins       30.00      30.04    7  
 
 Event 18  Men 45-49 50 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 22.06  4/14/2002 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 King, Todd             47 UC30                25.70      25.30    9  
  2 Aufderhar, Kevin       46 MINN                25.63      25.35    7  
  3 Soltis, Brian          48 MINN                27.00      26.39    6  
  4 Marks, Jamin           48 Minn: Minnetonka    27.00      27.70    5  
  5 Nieters, Mark          48 Minn: St Cloud Y    27.45      28.13    4  
  6 Morrison, Mark         49 Minn: Plyl          45.00      33.89    3  
  7 Timmerman, Tim         45 Nort'landers        35.79      35.95    2  
 
 Event 18  Men 50-54 50 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 21.90  4/25/2004 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kollross, Jerry        54 MINN                22.85      22.61    9  
  2 Bennett, Dennis        51 Iowa Masters        23.20      23.37    7  
  3 Sieben, Christopher    53 Minn: St Cloud Y       NT      25.64    6  
  4 Daniels, Scott         53 MINN                25.00      25.86    5  
  5 Ewing, Michael         50 Minn: St Cloud Y    25.97      26.16    4  
  6 Gallagher, Tim         51 Minn: Plyl          26.00      26.52    3  
  7 Hauck, Dan             50 MINN                26.33      26.58    2  
  8 Ness, Randal           54 Minn: Hopkins       28.30      28.25    1  
  9 Lulich, Ronald         51 Minn: Sems          32.00      29.73  
 10 Leslie, James          52 MINN                36.00      33.50  
 
 Event 18  Men 55-59 50 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 23.33  4/16/2011 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Paakh, Bruce           59 MINN                24.40      24.15    9  
  2 Kochendorfer, James    56 MINN                25.83      25.34    7  
  3 Emison, Thomas         58 MINN                25.00      25.61    6  
  4 Downey, Keith          56 UC30                26.20      26.10    5  
  5 Wolter, Jim            59 MINN                26.80      26.56    3.5
  5 Holthus, Brian         59 MINN                26.50      26.56    3.5
  7 Kelson, Aaron          56 Nort'landers        27.43      27.27    2  
  8 Selby, Donald          55 Minn: Hopkins       28.00      27.77    1  
  9 Punyko, Bill           58 Nort'landers        28.87      27.97  
 10 Burgess, Randal        58 Great Wolf Swim     30.32      31.10  
 11 Licari, Robert         58 Nort'landers        31.00      31.90  
 12 Duval, Dennis          55 Minn: Hopkins       34.84      34.48  
 13 Swenson, Mark          58 MINN                   NT      38.42  
 
 Event 18  Men 60-64 50 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 24.20  4/9/2016  Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Strother, Patrick      63 MINN                25.91      26.32    9  
  2 Smith, Darrell         60 MINN                26.43      27.34    7  
  3 Pogue, Thomas          63 Nort'landers        29.39      28.88    6  
  4 Hanzlik, Jim           60 MINN                29.50      28.94    5  
  5 Nelson, Steven         64 MINN                29.50      29.26    4  
  6 Carroll, Pat           64 Nort'landers        30.10      29.49    3  
  7 Brown, Donnie          60 Nort'landers        35.67      29.50    2  
  8 Stevens, Richard       62 Nort'landers        30.41      29.78    1  
  9 Caticchio, Mike        63 MINN                31.00      30.63  
 10 Vollkommer, Paul       61 Minn: St Cloud Y    30.41      31.34  
 11 Erdall, Michael        63 MINN                33.30      31.45  
 
 Event 18  Men 65-69 50 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 25.25  4/11/2015 Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Brown, Perry           65 Nort'landers        27.89      27.89    9  
  2 Bachman, John          67 MINN                30.50      31.36    7  
  3 Stewart, Charles       65 Nort'landers        36.17      31.49    6  
  4 Kaplan, Mark           68 Minn: Edina         33.59      36.41    5  
 
 Event 18  Men 70-74 50 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 27.75  4/11/1992 Raymond Hakomaki
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Elder, James           73 The Olympic Club    30.00      28.42    9  
 
 Event 18  Men 75-79 50 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 31.08  1/27/2013 Pete Magee
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Gosnold, Will          76 Dakota Masters      28.55      28.52    9  
  2 Bergman, John          75 MINN                32.00      31.82    7  
  3 Petersen, Niel         78 Minn: Hopkins       50.00      45.31    6  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 18                 
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       700   2. Hopkins Masters -wg               636
  3. Nort'landers Swim Club            337   4. St Cloud YMCA -wg                 228
  5. Edina Swim Club -wg               104   6. Minneapolis YW Masters             89
  6. Riptide Masters -wg                89   8. Sems Masters -wg                   55
  9. Sea Devils Masters -wg             54  10. Bethel Swimming                    51
 11. I Swim Masters Team                46  12. Lifetime Plymouth -wg              42
 13. Minnetonka Masters -wg             37  14. Dakota Masters                     34
 15. Wisconsin Masters Aquatic Club     31  16. North Suburban Aquatic Club-wg     19
 17. The Olympic Club                   18  18. Macalester Masters -wg             16
 18. Iowa Masters                       16  20. Winona Masters Swimmers            14
 21. Great Wolf Swim Team                4