Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:28 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 22  Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
       MNLMSC: ! 3:21.31  4/11/1987 MINN
                          M Gernes, J Gernes, L Nyman, G Asmus
    Club                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Nort'landers  'A'                        NT    3:40.78   18  
     1) Weston, Jake M18              2) Weston, Josh M18             
     3) Braski, Jonathan M32          4) Johnson, Shane M19           
                 26.57        55.17 (55.17)
        1:23.00 (27.83)     1:53.91 (58.74)
        2:20.85 (26.94)     2:51.65 (57.74)
        3:14.61 (22.96)     3:40.78 (49.13)
 
 Event 22  Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================================
       MNLMSC: ! 3:12.17  4/12/2014 Sunday Swim Tea
                          M Girard, J Timmer, M Woodson, W Simson
    Club                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 Minn: Hopkins  'C'                       NT    4:04.19   18  
     1) Anderson, Joseph M32          2) Bergquist, David M32         
     3) English, Philip M25           4) Parish, Patrick M32          
                 25.62        52.98 (52.98)
        1:24.29 (31.31)   1:59.20 (1:06.22)
        2:25.68 (26.48)     2:55.03 (55.83)
        3:27.30 (32.27)   4:04.19 (1:09.16)
  2 Nort'landers  'C'                        NT    4:19.42   14  
     1) Rubesch, Maxwell M31          2) Broch, William M28           
     3) Willms, Eric M42              4) Timmerman, Tim M45           
                 28.29        59.26 (59.26)
        1:26.86 (27.60)     1:57.76 (58.50)
        2:25.57 (27.81)     2:57.20 (59.44)
        3:37.21 (40.01)   4:19.42 (1:22.22)
 
 Event 22  Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
================================================================================================
       MNLMSC: ! 3:19.38  4/14/1996 MINN
                          P Windrath, J Lukens, D Mattai, N Leigh
    Club                                   Seed     Finals Points 
================================================================================================
  1 Minn: St Cloud Y  'B'               4:04.00    4:06.32   18  
     1) Overby, Nathan M37            2) Nieters, Mark M48            
     3) Opheim, Robert M38            4) Roub, Adam M35               
                 27.24        56.68 (56.68)
        1:25.65 (28.97)   1:58.21 (1:01.53)
        2:29.20 (30.99)   3:04.20 (1:05.99)
        3:32.10 (27.90)   4:06.32 (1:02.12)
  2 Minn: Hopkins  'A'                       NT    4:22.05   14  
     1) Fischer, Kenneth M56          2) Schlichting, Randy M52       
     3) Collins, Craig M57            4) Kurus, Doobie M44            
                 31.20    1:05.04 (1:05.04)
        1:33.66 (28.62)   2:05.37 (1:00.33)
        2:39.02 (33.65)   3:14.43 (1:09.06)
        3:46.10 (31.67)   4:22.05 (1:07.62)
 
 Event 22  Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
=======================================================================================================
       MNLMSC: ! 3:39.13  4/29/2007 MINN
                          B Holthus, M Burns, D J Smith, T Emison
    Club                                   Seed     Finals Points 
=======================================================================================================
  1 Minn: St Cloud Y  'A'               3:48.00    3:43.31   18  
     1) Ewing, Michael M50            2) Kvaal, Christopher M49       
     3) Sieben, Christopher M53       4) Moran, Marty M50             
                 27.84        57.55 (57.55)
        1:24.29 (26.74)     1:54.62 (57.07)
        2:10.16 (15.54)     2:49.10 (54.48)
        3:15.43 (26.33)     3:43.31 (54.21)
  2 Minn: Hopkins  'B'                       NT    4:23.50   14  
     1) Ness, Randal M54              2) Redding, Steven M50          
     3) Selby, Donald M55             4) Tripps, Scott M47            
                 31.45    1:05.72 (1:05.72)
        1:39.80 (34.08)   2:16.27 (1:10.55)
        2:47.19 (30.92)   3:21.83 (1:05.56)
        3:50.37 (28.54)   4:23.50 (1:01.67)
 
 Event 22  Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
==============================================================================================================
       MNLMSC: ! 4:00.05  3/12/2020 MINN
                          B Gilman, B Holthus, J Kochendorfer, B Paakh
    Club                                   Seed     Finals Points 
==============================================================================================================
  1 Nort'landers  'B'                        NT    4:39.52   18  
     1) Pogue, Thomas M63             2) Carroll, Pat M64             
     3) Stewart, Charles M65          4) Brown, Perry M65             
                 33.98    1:11.59 (1:11.59)
        1:46.99 (35.40)   2:26.96 (1:15.37)
        2:57.65 (30.69)   3:31.41 (1:04.45)
        4:04.43 (33.02)   4:39.52 (1:08.11)
  2 MINN  'B'                           5:15.00    5:30.97   14  
     1) Kaplan, Mark M68              2) Joyner, Jay M67              
     3) Merck, Neill M70              4) Nelson, Curtis M61           
                 40.97    1:26.52 (1:26.52)
        2:08.54 (42.02)   2:56.99 (1:30.47)
        3:17.31 (20.32)     3:34.45 (37.46)
        4:17.72 (43.27)   5:30.97 (1:56.52)
 
 Event 22  Men 65+ 400 Yard Freestyle Relay
=====================================================================================================================
       MNLMSC: ! 4:39.65  4/10/2020 MINN
                          G Vandam, N Merck, G Fine, M Anderson
    Club                                   Seed     Finals Points 
=====================================================================================================================
  1 MINN  'A'                           4:20.00    4:13.59!  18  
     1) Vandam, Gerald M67            2) Kleffman, Robin M69          
     3) Bachman, John M67             4) Anderson, Marc M68           
                 30.56    1:02.78 (1:02.78)
        1:33.67 (30.89)   2:07.99 (1:05.21)
        2:39.66 (31.67)   3:15.78 (1:07.79)
        3:43.63 (27.85)     4:13.59 (57.81)
 
 Event 22  Men 75+ 400 Yard Freestyle Relay
============================================================================================================================
       MNLMSC: ! 59:59.99  12/30/2016No Record
                           None, None, None, None
    Club                                   Seed     Finals Points 
============================================================================================================================
  1 MINN  'A'                           6:00.00    6:11.18!  18  
     1) Kansas, Bill M81              2) Bergman, John M75            
     3) Arlander, David M76           4) Petersen, Niel M78           
                 49.04    1:46.40 (1:46.40)
        2:24.10 (37.70)   3:02.91 (1:16.51)
        3:47.33 (44.42)   4:33.50 (1:30.59)
        5:19.46 (45.96)   6:11.18 (1:37.68)
 
                                          Combined Team Scores - Through Event 22                                           
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       856   2. Hopkins Masters -wg               770
  3. Nort'landers Swim Club            409   4. St Cloud YMCA -wg                 269
  5. Edina Swim Club -wg               119   6. Riptide Masters -wg                96
  7. Minneapolis YW Masters             89   8. Sems Masters -wg                   55
  9. Sea Devils Masters -wg             54  10. Bethel Swimming                    51
 11. I Swim Masters Team                46  12. Minnetonka Masters -wg             44
 13. Lifetime Plymouth -wg              42  14. Dakota Masters                     34
 15. Wisconsin Masters Aquatic Club     31  16. North Suburban Aquatic Club-wg     28
 17. The Olympic Club                   18  18. Macalester Masters -wg             16
 18. Iowa Masters                       16  20. Winona Masters Swimmers            14
 21. Great Wolf Swim Team               11