Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:28 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 23  Women 18-24 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:01.99  4/18/2010 Erika Bjorklund
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Rodriguez, Spencer     23 UC30              1:15.26    1:05.24    9  
                 29.72      1:05.24 (35.52)
  2 Maguire, Katherine     24 MINN              1:13.38    1:13.68    7  
                 34.15      1:13.68 (39.53)
  3 Howell, Polley         24 Nort'landers      1:22.30    1:21.03    6  
                 36.78      1:21.03 (44.25)
 
 Event 23  Women 25-29 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:03.19  4/11/1987 Judy A Lallier
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kaiser, Katherine      26 Minn: Hopkins     1:09.82    1:09.73    9  
                 31.98      1:09.73 (37.75)
  2 Fehl, Gretchen         26 Minn: Mac         1:11.75    1:12.19    7  
                 33.53      1:12.19 (38.66)
  3 Skaar, Jordan          25 Minn: Sems        1:12.66    1:12.72    6  
                 33.30      1:12.72 (39.42)
 
 Event 23  Women 30-34 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:01.51  4/23/2015 Kathryn Vandam
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 White-Olson, Steff     30 Minn: Hopkins     1:05.04    1:06.53    9  
                 31.18      1:06.53 (35.35)
  2 Krejci, Rachel         34 Minn: Hopkins     1:18.00    1:13.67    7  
                 34.63      1:13.67 (39.04)
 
 Event 23  Women 35-39 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:01.81  5/18/1997 Judy Lallier
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Melsen, Krisie         36 Minn: Plyl        1:07.81    1:07.56    9  
                 31.88      1:07.56 (35.68)
  2 Kline, Anna            37 Minneapolis YW    1:13.04    1:12.05    7  
                 34.19      1:12.05 (37.86)
  3 Hughey, Rachel         38 Minn: Edina       1:16.00    1:16.52    6  
                 35.14      1:16.52 (41.38)
  4 Moen, Nicole           38 MINN              2:00.00    1:41.14    5  
                 47.82      1:41.14 (53.32)
 
 Event 23  Women 40-44 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:01.41  1/30/2011 Katrina D R Gerry
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jurisch, Theresa       42 Minn: Riptide     1:22.31    1:20.53    9  
                 37.45      1:20.53 (43.08)
  2 Hilal, Susan           40 Minn: Hopkins     1:45.00    1:31.67    7  
 
 Event 23  Women 45-49 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:02.27  5/4/2008  Barbara A Scouler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Weiland, Carole        46 MINN              1:17.02    1:12.60    9  
                 35.58      1:12.60 (37.02)
 
 Event 23  Women 50-54 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:06.90  2/23/2014 Barbara A Scouler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Tracy, Robin           53 Dakota Masters    1:15.21    1:15.67    9  
                 36.98      1:15.67 (38.69)
  2 Nygaard, Sue           53 MINN              1:17.30    1:16.32    7  
                 38.58      1:16.32 (37.74)
  3 Morris, Mary           51 Minn: St Cloud Y  1:18.64    1:16.67    6  
                 34.86      1:16.67 (41.81)
  4 White, Stacey          53 UC30              2:00.00    1:39.14    5  
                 47.63      1:39.14 (51.51)
  5 Silver, Allyn          52 MINN                   NT    1:53.45    4  
                 53.70      1:53.45 (59.75)
 
 Event 23  Women 55-59 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:10.49  5/23/2010 Nancy L Kryka
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Lee, Susan             58 MINN              1:17.35    1:14.02    9  
                 35.01      1:14.02 (39.01)
  2 Laskey, Marjorie       56 I Swim Masters T  1:15.80    1:15.87    7  
                 36.87      1:15.87 (39.00)
  3 Hromada, Sarah         55 Minn: Edina       1:19.89    1:21.28    6  
                 38.20      1:21.28 (43.08)
  4 Seliga-Punyko, Judy    59 Nort'landers      1:35.00    1:31.18    5  
                 44.67      1:31.18 (46.51)
  5 Overson, Cynthia       56 MINN              1:39.00    1:37.33    4  
                 47.83      1:37.33 (49.50)
 
 Event 23  Women 65-69 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:33.42  4/10/2016 Babs Larsen
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Larsen, Babs           69 MINN              1:45.00    1:45.16    9  
                 51.44      1:45.16 (53.72)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 23                 
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       910   2. Hopkins Masters -wg               802
  3. Nort'landers Swim Club            420   4. St Cloud YMCA -wg                 275
  5. Edina Swim Club -wg               131   6. Riptide Masters -wg               105
  7. Minneapolis YW Masters             96   8. Sems Masters -wg                   61
  9. Sea Devils Masters -wg             54  10. I Swim Masters Team                53
 11. Lifetime Plymouth -wg              51  11. Bethel Swimming                    51
 13. Minnetonka Masters -wg             44  14. Dakota Masters                     43
 15. Wisconsin Masters Aquatic Club     31  16. North Suburban Aquatic Club-wg     28
 17. Macalester Masters -wg             23  18. The Olympic Club                   18
 19. Iowa Masters                       16  20. Winona Masters Swimmers            14
 21. Great Wolf Swim Team               11