Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:28 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 24  Men 18-24 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 50.33  4/12/2014 Neal H Kennedy
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Nelson, Daniel         21 MINN              1:01.50    1:01.86    9  
                 29.05      1:01.86 (32.81)
  2 Weston, Josh           18 Nort'landers      1:13.45    1:04.04    7  
                 29.67      1:04.04 (34.37)
  3 Jarl, Jonathan         21 Bethel Swimming   1:13.00    1:08.01    6  
                 32.18      1:08.01 (35.83)
  4 Weston, Jake           18 Nort'landers      1:14.56    1:12.85    5  
                 34.59      1:12.85 (38.26)
 
 Event 24  Men 25-29 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 50.45  12/6/2009 Timothy Liebhold
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 English, Philip        25 Minn: Hopkins       56.74      59.05    9  
                 27.57        59.05 (31.48)
  2 Paquin, Luke           29 Minneapolis YW    1:02.00      59.39    7  
                 27.27        59.39 (32.12)
  3 Carlson, Reid          26 Minn: Riptide       58.77    1:00.74    6  
                 28.03      1:00.74 (32.71)
  4 Forslund, Cory         27 Minn: Sea Devils  1:05.00    1:02.57    5  
                 29.13      1:02.57 (33.44)
  5 Wojta, Samuel          29 Minn: Edina       1:03.00    1:07.16    4  
                 30.75      1:07.16 (36.41)
  6 Broch, William         28 Nort'landers      1:00.63    1:07.42    3  
                 27.76      1:07.42 (39.66)
 
 Event 24  Men 30-34 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 52.60  4/23/2015 Luke Vestrum
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Braski, Jonathan       32 Nort'landers      1:08.00    1:07.21    9  
                 31.48      1:07.21 (35.73)
  2 Rammel, John           33 Minn: St Cloud Y  1:10.00    1:08.78    7  
                 32.53      1:08.78 (36.25)
  3 Watson, Nicholas       31 Wisc. Masters     1:12.96    1:13.53    6  
                 36.08      1:13.53 (37.45)
  4 Parish, Patrick        32 Minn: Hopkins     1:10.00    1:15.22    5  
                 35.08      1:15.22 (40.14)
 
 Event 24  Men 35-39 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 52.66  4/29/2012 Brian L Jacobson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Roub, Adam             35 Minn: St Cloud Y  1:07.08    1:05.50    9  
                 29.40      1:05.50 (36.10)
  2 Opheim, Robert         38 Minn: St Cloud Y  1:14.00    1:14.92    7  
                 35.64      1:14.92 (39.28)
  3 Nelson, Josiah         35 Nort'landers           NT    1:37.50    6  
                 44.71      1:37.50 (52.79)
 
 Event 24  Men 40-44 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 52.25  4/23/2015 Brian L Jacobson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Cliff, David           42 Minn: Sea Devils  1:05.96    1:06.23    9  
                 30.55      1:06.23 (35.68)
  2 Willms, Eric           42 Nort'landers      1:08.00    1:08.82    7  
                 32.64      1:08.82 (36.18)
 
 Event 24  Men 45-49 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 57.30  4/28/2016 Marty T Moran
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Tripps, Scott          47 Minn: Hopkins     1:01.00    1:00.33    9  
                 26.88      1:00.33 (33.45)
  2 Kvaal, Christopher     49 Minn: St Cloud Y  1:05.00    1:07.58    7  
                 30.59      1:07.58 (36.99)
  3 Aufderhar, Kevin       46 MINN              1:08.27    1:08.21    6  
                 31.82      1:08.21 (36.39)
 
 Event 24  Men 50-54 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 56.53  4/25/2004 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bennett, Dennis        51 Iowa Masters        59.95    1:00.50    9  
                 27.70      1:00.50 (32.80)
  2 Moran, Marty           50 Minn: St Cloud Y  1:01.60    1:01.54    7  
                 28.31      1:01.54 (33.23)
  3 Sieben, Christopher    53 Minn: St Cloud Y  1:08.43    1:04.23    6  
                 29.75      1:04.23 (34.48)
  4 Schlichting, Randy     52 Minn: Hopkins     1:05.50    1:04.70    5  
                 29.72      1:04.70 (34.98)
  5 Daniels, Scott         53 MINN              1:04.50    1:05.03    4  
                 29.34      1:05.03 (35.69)
  6 Gallagher, Tim         51 Minn: Plyl        1:20.00    1:15.47    3  
                 34.21      1:15.47 (41.26)
  7 Ness, Randal           54 Minn: Hopkins     1:17.50    1:17.74    2  
                 37.17      1:17.74 (40.57)
  8 Leslie, James          52 MINN              1:30.00    1:31.72    1  
                 42.06      1:31.72 (49.66)
 
 Event 24  Men 55-59 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 59.32  4/17/2011 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Paakh, Bruce           59 MINN              1:03.80    1:01.68    9  
                 28.16      1:01.68 (33.52)
  2 Holthus, Brian         59 MINN              1:08.00    1:08.61    7  
                 31.06      1:08.61 (37.55)
  3 Punyko, Bill           58 Nort'landers      1:13.03    1:10.48    6  
                 32.82      1:10.48 (37.66)
  4 Kelson, Aaron          56 Nort'landers      1:12.55    1:13.25    5  
                 33.41      1:13.25 (39.84)
  5 Wolter, Jim            59 MINN              1:16.81    1:13.99    4  
                 35.60      1:13.99 (38.39)
  6 Selby, Donald          55 Minn: Hopkins     1:15.00    1:16.55    3  
                 36.76      1:16.55 (39.79)
  7 Licari, Robert         58 Nort'landers      1:20.00    1:19.25    2  
                 39.17      1:19.25 (40.08)
  8 Burgess, Randal        58 Great Wolf Swim   1:23.40    1:23.23    1  
                 39.33      1:23.23 (43.90)
 
 Event 24  Men 60-64 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:06.30  5/9/2013  Ralph S Bovard
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Lamour, Didier         60 MINN              1:05.23    1:08.31    9  
                 31.44      1:08.31 (36.87)
  2 Smith, Darrell         60 MINN              1:07.92    1:09.24    7  
                 32.33      1:09.24 (36.91)
  3 Carroll, Pat           64 Nort'landers      1:20.00    1:20.93    6  
                 39.01      1:20.93 (41.92)
  4 Pogue, Thomas          63 Nort'landers      1:24.82    1:24.01    5  
                 39.44      1:24.01 (44.57)
  5 Erdall, Michael        63 MINN              1:33.30    1:26.95    4  
                 40.27      1:26.95 (46.68)
  6 Vollkommer, Paul       61 Minn: St Cloud Y  1:27.76    1:35.08    3  
                 39.22      1:35.08 (55.86)
 
 Event 24  Men 65-69 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:05.54  7/4/2015  Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Brown, Perry           65 Nort'landers      1:19.99    1:16.04    9  
                 35.01      1:16.04 (41.03)
  2 Stewart, Charles       65 Nort'landers      1:21.22    1:19.33    7  
                 36.62      1:19.33 (42.71)
  3 Joyner, Jay            67 MINN              1:50.00    1:48.70    6  
                 54.77      1:48.70 (53.93)
 
 Event 24  Men 70-74 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:18.47  4/11/2015 Jim L Pelissier
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Elder, James           73 The Olympic Club  1:15.00    1:18.70    9  
  2 Merck, Neill           70 MINN              1:45.00    1:35.72    7  
                 45.78      1:35.72 (49.94)
 
 Event 24  Men 75-79 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:25.46  2/23/2013 Pete Magee
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bergman, John          75 MINN              1:25.00    1:27.22    9  
                 41.79      1:27.22 (45.43)
 
 Event 24  Men 80-84 100 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 2:02.92  11/6/2016 Bill Kansas
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kansas, Bill           81 MINN              2:00.00    1:59.06!   9  
                 57.48    1:59.06 (1:01.58)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 24                 
 
  1. Minnesota Masters Swim Club      1001   2. Hopkins Masters -wg               835
  3. Nort'landers Swim Club            497   4. St Cloud YMCA -wg                 321
  5. Edina Swim Club -wg               135   6. Riptide Masters -wg               111
  7. Minneapolis YW Masters            103   8. Sea Devils Masters -wg             68
  9. Sems Masters -wg                   61  10. Bethel Swimming                    57
 11. Lifetime Plymouth -wg              54  12. I Swim Masters Team                53
 13. Minnetonka Masters -wg             44  14. Dakota Masters                     43
 15. Wisconsin Masters Aquatic Club     37  16. North Suburban Aquatic Club-wg     28
 17. The Olympic Club                   27  18. Iowa Masters                       25
 19. Macalester Masters -wg             23  20. Winona Masters Swimmers            14
 21. Great Wolf Swim Team               12