Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:28 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 30  Women 25-29 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 5:12.45  11/3/2013 Heather Lendway
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kaiser, Katherine      26 Minn: Hopkins     6:15.00    5:54.57    9  
                 30.72      1:05.11 (34.39)
        1:40.50 (35.39)     2:15.92 (35.42)
        2:51.89 (35.97)     3:28.36 (36.47)
        4:05.12 (36.76)     4:41.48 (36.36)
        5:18.52 (37.04)     5:54.57 (36.05)
 
 Event 30  Women 30-34 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 5:15.28  12/6/1992 Judy Lallier
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Frimerman-Bergquist,   33 Minn: Hopkins     5:19.99    5:31.95    9  
                 30.10      1:02.43 (32.33)
        1:35.46 (33.03)     2:08.91 (33.45)
        2:42.77 (33.86)     3:16.41 (33.64)
        3:50.39 (33.98)     4:24.48 (34.09)
        4:58.33 (33.85)     5:31.95 (33.62)
  2 Ludick, Margaret       32 UC30              6:07.15    6:02.46    7  
                 31.79      1:07.33 (35.54)
        1:43.75 (36.42)     2:20.47 (36.72)
        2:58.07 (37.60)     3:35.44 (37.37)
        4:12.35 (36.91)     4:48.96 (36.61)
        5:26.25 (37.29)     6:02.46 (36.21)
  3 Gregory, Ashley        31 Winona Masters    6:04.94    6:03.51    6  
                 32.28      1:07.63 (35.35)
        1:44.19 (36.56)     2:21.12 (36.93)
        2:58.04 (36.92)     3:35.25 (37.21)
        4:12.69 (37.44)     4:50.13 (37.44)
        5:27.25 (37.12)     6:03.51 (36.26)
  4 Krejci, Rachel         34 Minn: Hopkins     6:17.00    6:08.36    5  
                 33.22      1:09.27 (36.05)
        1:46.83 (37.56)     2:25.27 (38.44)
        3:02.80 (37.53)     3:40.42 (37.62)
        4:18.22 (37.80)     4:55.77 (37.55)
        5:32.87 (37.10)     6:08.36 (35.49)
  5 Mollenhauer, Dianna    32 Minn: Nsac        6:36.35    6:24.11    4  
                 35.09      1:13.23 (38.14)
        1:51.94 (38.71)     2:30.53 (38.59)
        3:09.59 (39.06)     3:48.67 (39.08)
        4:27.87 (39.20)     5:07.12 (39.25)
      6:24.11 (1:16.99)                    
 
 Event 30  Women 35-39 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 5:17.00  4/13/1997 Judy Lallier
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kline, Anna            37 Minneapolis YW    6:25.00    6:20.57    9  
                 33.62      1:10.64 (37.02)
        1:48.34 (37.70)     2:26.97 (38.63)
        3:05.87 (38.90)     3:45.26 (39.39)
        4:24.93 (39.67)     5:04.52 (39.59)
        5:43.60 (39.08)     6:20.57 (36.97)
 
 Event 30  Women 40-44 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 5:17.14  4/16/2011 Karen K Zemlin
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Peterson, Wendy        42 Minn: Riptide     6:15.00    5:56.61    9  
                 31.74      1:06.77 (35.03)
        1:42.47 (35.70)     2:18.55 (36.08)
        2:54.27 (35.72)     3:30.54 (36.27)
        4:06.64 (36.10)     4:43.15 (36.51)
        5:20.18 (37.03)     5:56.61 (36.43)
  2 Hunter, Sarah          43 Minn: Hopkins     6:35.00    6:39.48    7  
                 36.00      1:15.88 (39.88)
        1:55.98 (40.10)     2:36.87 (40.89)
        3:17.85 (40.98)     3:58.96 (41.11)
        4:40.29 (41.33)     5:20.99 (40.70)
      6:39.48 (1:18.49)                    
  3 Davis, Michelle        42 Minn: Hopkins          NT    7:31.09    6  
                 41.00      1:24.99 (43.99)
        2:10.12 (45.13)     2:55.83 (45.71)
        3:41.50 (45.67)     4:27.73 (46.23)
        5:13.47 (45.74)     5:59.72 (46.25)
        6:46.02 (46.30)     7:31.09 (45.07)
  4 Moss, Christine        41 Minn: Sems        8:50.79    8:31.05    5  
                 42.03      1:30.42 (48.39)
        2:21.29 (50.87)     3:13.12 (51.83)
        4:05.33 (52.21)     4:58.74 (53.41)
        5:52.64 (53.90)     6:46.11 (53.47)
        7:40.55 (54.44)     8:31.05 (50.50)
 
 Event 30  Women 45-49 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 5:21.50  4/12/2014 Karen K Zemlin
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Zemlin, Karen          49 Minn: Hopkins     6:00.00    5:37.83    9  
                 32.06      1:05.76 (33.70)
        1:39.74 (33.98)     2:13.89 (34.15)
        2:47.79 (33.90)     3:21.87 (34.08)
        3:55.94 (34.07)     4:30.02 (34.08)
        5:04.63 (34.61)     5:37.83 (33.20)
  2 Phillips, Nicki        47 Minn: Hopkins     7:38.00    6:54.12    7  
                 37.48      1:17.85 (40.37)
        1:58.92 (41.07)     2:40.13 (41.21)
        3:21.62 (41.49)     4:03.31 (41.69)
        4:46.26 (42.95)     5:29.63 (43.37)
        6:12.21 (42.58)     6:54.12 (41.91)
  3 Beckers, Kris          45 Minn: St Cloud Y  7:16.30    7:34.84    6  
                 40.02      1:24.05 (44.03)
        2:09.74 (45.69)     2:56.20 (46.46)
        3:42.76 (46.56)     4:29.14 (46.38)
        5:15.59 (46.45)     6:02.46 (46.87)
        6:49.12 (46.66)     7:34.84 (45.72)
  4 Mann, Amy              49 Minn: St Cloud Y       NT    8:30.56    5  
                 49.70      1:43.87 (54.17)
        2:40.35 (56.48)     3:38.38 (58.03)
        4:36.96 (58.58)     5:35.40 (58.44)
      6:35.97 (1:00.57)   8:30.56 (1:54.59)
 -- Weiland, Carole        46 MINN              6:21.06         NS  
 
 Event 30  Women 50-54 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 5:45.73  4/12/2014 Barbara A Scouler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kueny, Laura           54 Minn: Hopkins     7:03.03    6:55.99    9  
                 36.42      1:16.41 (39.99)
        1:57.51 (41.10)     2:39.64 (42.13)
        3:22.34 (42.70)     4:05.33 (42.99)
        4:48.34 (43.01)     5:31.45 (43.11)
        6:14.88 (43.43)     6:55.99 (41.11)
  2 Hines, Lisa            54 Minn: St Cloud Y  8:06.89    7:41.31    7  
                 40.84      1:26.17 (45.33)
        2:12.34 (46.17)     2:59.94 (47.60)
        3:47.73 (47.79)     4:36.12 (48.39)
        5:24.20 (48.08)     6:11.87 (47.67)
        6:58.24 (46.37)     7:41.31 (43.07)
  3 Kamper, Susan          52 Nort'landers      8:31.71    9:04.74    6  
                 46.18      1:39.66 (53.48)
        2:36.01 (56.35)     3:32.47 (56.46)
        4:28.90 (56.43)     5:24.83 (55.93)
        6:20.95 (56.12)     7:16.37 (55.42)
        8:10.93 (54.56)     9:04.74 (53.81)
 
 Event 30  Women 55-59 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 6:17.60  1/24/2016 Marjorie D Laskey
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kratz, Peggy           56 Minn: Riptide     6:27.57    6:13.06!   9  
                 34.99      1:13.47 (38.48)
        1:52.34 (38.87)     2:30.98 (38.64)
        3:09.20 (38.22)     3:47.13 (37.93)
        4:24.53 (37.40)     5:01.69 (37.16)
        5:38.41 (36.72)     6:13.06 (34.65)
  2 Hromada, Sarah         55 Minn: Edina       6:45.74    6:49.95    7  
                 36.33      1:16.96 (40.63)
        1:58.45 (41.49)     2:40.17 (41.72)
        3:22.34 (42.17)     4:04.54 (42.20)
        4:46.81 (42.27)     5:29.03 (42.22)
        6:10.97 (41.94)     6:49.95 (38.98)
  3 Parratto, Amy          56 Minn: Riptide     7:15.00    7:01.31    6  
                 39.62      1:22.56 (42.94)
        2:05.82 (43.26)     2:49.53 (43.71)
        3:32.54 (43.01)     4:14.68 (42.14)
        4:56.94 (42.26)     5:39.07 (42.13)
        6:20.97 (41.90)     7:01.31 (40.34)
  4 Selby, Daree           55 Minn: Hopkins     9:30.00    9:07.85    5  
                 47.51      1:41.03 (53.52)
        2:38.23 (57.20)     3:35.69 (57.46)
        4:31.82 (56.13)     5:27.45 (55.63)
        6:23.78 (56.33)     7:19.21 (55.43)
        8:14.55 (55.34)     9:07.85 (53.30)
 
 Event 30  Women 60-64 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 7:06.47  8/9/2014  Sharon L-Sheridan
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Nelson, Sarah          60 MINN              7:30.00    7:00.65!   9  
                 38.15      1:19.67 (41.52)
        2:02.32 (42.65)     2:45.28 (42.96)
        3:28.37 (43.09)     4:11.68 (43.31)
        4:54.75 (43.07)     5:38.17 (43.42)
        6:21.20 (43.03)     7:00.65 (39.45)
  2 Ogden, Pamela          60 MINN              7:20.09    7:11.02    7  
                 39.30      1:22.08 (42.78)
        2:04.92 (42.84)     2:48.66 (43.74)
        3:32.44 (43.78)     4:16.68 (44.24)
        5:00.47 (43.79)     5:44.42 (43.95)
        6:28.36 (43.94)     7:11.02 (42.66)
  3 Tinglov, Gale          60 Minn: St Cloud Y  7:59.10    7:40.57    6  
                 42.18      1:29.06 (46.88)
        2:16.60 (47.54)     3:04.21 (47.61)
        3:51.58 (47.37)     4:39.05 (47.47)
        5:26.10 (47.05)     6:12.45 (46.35)
        6:57.87 (45.42)     7:40.57 (42.70)
  4 Cowles, Catherine      63 Nort'landers           NT    9:21.00    5  
                 44.99      1:36.90 (51.91)
        2:33.81 (56.91)     3:32.10 (58.29)
        4:30.74 (58.64)     5:29.53 (58.79)
        6:28.24 (58.71)     7:27.26 (59.02)
        8:25.98 (58.72)     9:21.00 (55.02)
 
 Event 30  Women 70-74 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 8:32.30  4/12/2014 Carol S Smollen
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Smollen, Carol         73 MINN              9:16.00    9:12.42    9  
                 50.50      1:45.33 (54.83)
        2:40.44 (55.11)     3:36.66 (56.22)
        4:32.82 (56.16)     5:29.33 (56.51)
        6:26.32 (56.99)     7:21.98 (55.66)
        8:17.95 (55.97)     9:12.42 (54.47)
  2 Lillehei, Pat          72 MINN             12:48.00   14:28.40    7  
               1:16.21    2:44.60 (1:28.39)
      4:13.78 (1:29.18)   5:40.25 (1:26.47)
      7:09.07 (1:28.82)   8:37.68 (1:28.61)
     10:02.11 (1:24.43)  11:30.63 (1:28.52)
     14:28.40 (2:57.77)                    
 
 Event 30  Men 18-24 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 4:43.37  4/9/2016  Marcus Duval
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Nelson, Daniel         21 MINN              5:17.00    5:17.04    9  
                 28.62        59.88 (31.26)
        1:31.76 (31.88)     2:04.20 (32.44)
        2:36.58 (32.38)     3:08.83 (32.25)
        3:40.96 (32.13)     4:13.34 (32.38)
        4:45.46 (32.12)     5:17.04 (31.58)
  2 Kamper, Charles        18 Nort'landers      5:20.00    5:44.88    7  
                 30.11      1:03.07 (32.96)
        1:37.89 (34.82)     2:13.52 (35.63)
        2:49.19 (35.67)     3:25.63 (36.44)
        4:01.79 (36.16)     4:37.56 (35.77)
        5:13.63 (36.07)     5:44.88 (31.25)
  3 Bibeau, Daniel         19 UC30              8:00.00    6:49.38    6  
                 32.00      1:08.15 (36.15)
        1:45.47 (37.32)     2:26.28 (40.81)
        3:08.78 (42.50)     3:51.72 (42.94)
        4:35.86 (44.14)     5:21.11 (45.25)
        6:06.24 (45.13)     6:49.38 (43.14)
 -- Johnson, Shane         19 Nort'landers      5:55.55         NS  
 
 Event 30  Men 25-29 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 4:40.64  4/4/1993  Kevin Casson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 English, Philip        25 Minn: Hopkins     4:43.54    5:01.45    9  
                 28.06        58.48 (30.42)
        1:29.89 (31.41)     2:01.07 (31.18)
        2:31.38 (30.31)     3:01.85 (30.47)
        3:32.18 (30.33)     4:02.63 (30.45)
        4:32.43 (29.80)     5:01.45 (29.02)
  2 Burks, Jonathan        29 Minn: Sems        6:10.00    5:45.15    7  
                 29.20      1:02.67 (33.47)
        1:38.01 (35.34)     2:13.23 (35.22)
        2:48.31 (35.08)     3:23.95 (35.64)
        3:59.36 (35.41)     4:35.02 (35.66)
        5:10.60 (35.58)     5:45.15 (34.55)
  3 Carlson, Reid          26 Minn: Riptide     6:15.00    6:15.87    6  
                 31.66      1:08.78 (37.12)
        1:46.43 (37.65)     2:24.98 (38.55)
        3:03.84 (38.86)     3:42.73 (38.89)
        4:21.67 (38.94)     4:59.93 (38.26)
        5:38.34 (38.41)     6:15.87 (37.53)
 
 Event 30  Men 30-34 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 4:50.62  1/20/2008 Duane W Dobko
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Johnson, Luke          34 MINN              6:00.00    6:11.51    9  
                 31.07      1:05.82 (34.75)
        1:42.00 (36.18)     2:19.56 (37.56)
        2:57.28 (37.72)     3:35.33 (38.05)
        4:13.94 (38.61)     4:53.09 (39.15)
        5:32.74 (39.65)     6:11.51 (38.77)
  2 Parish, Patrick        32 Minn: Hopkins     5:55.00    6:14.26    7  
                 32.11      1:07.68 (35.57)
        1:44.49 (36.81)     2:21.90 (37.41)
        2:59.85 (37.95)     3:38.35 (38.50)
        4:17.26 (38.91)     4:56.57 (39.31)
        5:35.97 (39.40)     6:14.26 (38.29)
  3 Bergquist, David       32 Minn: Hopkins     6:45.99    6:27.50    6  
                 36.52      1:16.08 (39.56)
        1:54.23 (38.15)     2:32.06 (37.83)
        3:10.45 (38.39)     3:49.34 (38.89)
        4:28.50 (39.16)     5:07.87 (39.37)
        5:48.32 (40.45)     6:27.50 (39.18)
 
 Event 30  Men 35-39 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 4:54.46  4/19/2009 Duane W Dobko
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Overby, Nathan         37 Minn: St Cloud Y  5:45.00    5:42.12    9  
                 30.86      1:05.07 (34.21)
        1:39.87 (34.80)     2:14.89 (35.02)
        2:49.65 (34.76)     3:24.51 (34.86)
        3:59.36 (34.85)     4:34.17 (34.81)
        5:08.96 (34.79)     5:42.12 (33.16)
  2 Maier, Adam            39 Minn: Edina       6:16.49    6:07.40    7  
                 30.53      1:04.62 (34.09)
        1:40.74 (36.12)     2:17.95 (37.21)
        2:56.11 (38.16)     3:34.55 (38.44)
        4:13.24 (38.69)     4:51.87 (38.63)
        5:30.58 (38.71)     6:07.40 (36.82)
  3 Nelson, Josiah         35 Nort'landers      9:00.00    8:30.98    6  
                 41.57      1:31.13 (49.56)
        2:21.95 (50.82)     3:13.66 (51.71)
        4:06.89 (53.23)     4:59.56 (52.67)
        5:53.16 (53.60)     6:46.24 (53.08)
        7:39.23 (52.99)     8:30.98 (51.75)
 
 Event 30  Men 40-44 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 4:51.37  5/18/1997 Nate Leigh
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Parker, Adam           40 Minneapolis YW    5:39.00    5:40.02    9  
                 30.65      1:04.00 (33.35)
        1:37.64 (33.64)     2:11.62 (33.98)
        2:45.62 (34.00)     3:19.96 (34.34)
        3:54.68 (34.72)     4:29.56 (34.88)
        5:04.92 (35.36)     5:40.02 (35.10)
  2 Kurus, Doobie          44 Minn: Hopkins     6:45.00    6:58.37    7  
                 36.31      1:16.36 (40.05)
        1:54.60 (38.24)     2:34.91 (40.31)
        3:17.35 (42.44)     4:01.64 (44.29)
        4:45.85 (44.21)     5:29.85 (44.00)
        6:15.31 (45.46)     6:58.37 (43.06)
 
 Event 30  Men 45-49 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 5:06.53  4/18/2010 Thomas Ruehle
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Zeruhn, Bernie         46 MINN              5:18.47    5:03.32!   9  
                 27.84        58.36 (30.52)
        1:29.25 (30.89)     2:00.32 (31.07)
        2:31.34 (31.02)     3:02.18 (30.84)
        3:32.68 (30.50)     4:03.08 (30.40)
        4:33.59 (30.51)     5:03.32 (29.73)
  2 Tripps, Scott          47 Minn: Hopkins     5:18.48    5:38.13    7  
                 29.08      1:02.70 (33.62)
        1:37.27 (34.57)     2:12.31 (35.04)
        2:47.51 (35.20)     3:21.89 (34.38)
        3:55.99 (34.10)     4:30.13 (34.14)
        5:04.26 (34.13)     5:38.13 (33.87)
  3 King, Todd             47 UC30              5:50.00    5:52.43    6  
                 31.47      1:05.93 (34.46)
        1:41.14 (35.21)     2:16.52 (35.38)
        2:51.70 (35.18)     3:27.72 (36.02)
        4:03.93 (36.21)     4:39.73 (35.80)
        5:16.04 (36.31)     5:52.43 (36.39)
  4 Nieters, Mark          48 Minn: St Cloud Y  6:18.22    6:13.75    5  
                 33.57      1:10.72 (37.15)
        1:48.88 (38.16)     2:27.50 (38.62)
        3:04.58 (37.08)     3:42.09 (37.51)
        4:20.09 (38.00)     4:58.33 (38.24)
        5:37.12 (38.79)     6:13.75 (36.63)
  5 Starr, John            47 MINN              6:58.00    6:30.61    4  
                 35.10      1:12.82 (37.72)
        1:51.67 (38.85)     2:30.98 (39.31)
        3:10.51 (39.53)     3:50.28 (39.77)
        4:30.24 (39.96)     5:10.58 (40.34)
        5:50.95 (40.37)     6:30.61 (39.66)
 
 Event 30  Men 50-54 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 5:20.88  7/6/2015  Thomas Ruehle
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Moran, Marty           50 Minn: St Cloud Y  5:18.36    5:33.87    9  
                 28.70      1:00.68 (31.98)
        1:33.47 (32.79)     2:06.57 (33.10)
        2:40.91 (34.34)     3:15.53 (34.62)
        3:50.45 (34.92)     4:25.32 (34.87)
        5:00.14 (34.82)     5:33.87 (33.73)
  2 Ness, Randal           54 Minn: Hopkins     6:22.00    6:24.82    7  
                 34.48      1:13.15 (38.67)
        1:52.14 (38.99)     2:31.35 (39.21)
        3:10.38 (39.03)     3:49.49 (39.11)
        4:28.44 (38.95)     5:07.62 (39.18)
        5:46.72 (39.10)     6:24.82 (38.10)
 -- Schmitz, William       50 Minn: Sems        5:36.51         NS  
 
 Event 30  Men 55-59 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 5:48.73  4/15/2012 Darrell J Smith
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Collins, Craig         57 Minn: Hopkins     6:05.00    6:13.08    9  
                 32.52      1:07.17 (34.65)
        1:43.07 (35.90)     2:20.61 (37.54)
        2:58.53 (37.92)     3:37.56 (39.03)
        4:16.97 (39.41)     4:56.16 (39.19)
        5:35.11 (38.95)     6:13.08 (37.97)
  2 Burgess, Randal        58 Great Wolf Swim   6:55.42    6:58.77    7  
                 36.25      1:16.71 (40.46)
        1:58.44 (41.73)     2:42.33 (43.89)
        3:26.75 (44.42)     4:10.10 (43.35)
        4:52.59 (42.49)     5:35.46 (42.87)
        6:18.15 (42.69)     6:58.77 (40.62)
 
 Event 30  Men 60-64 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 5:54.87  4/19/2009 Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Smith, Darrell         60 MINN              6:02.05    5:53.53!   9  
                 32.84      1:06.65 (33.81)
        1:41.11 (34.46)     2:16.20 (35.09)
        2:51.61 (35.41)     3:27.36 (35.75)
        4:03.18 (35.82)     4:39.79 (36.61)
        5:16.76 (36.97)     5:53.53 (36.77)
  2 Hanzlik, Jim           60 MINN              6:42.00    6:40.06    7  
                 34.92      1:14.07 (39.15)
        1:55.39 (41.32)     2:36.59 (41.20)
        3:18.43 (41.84)     3:59.65 (41.22)
        4:40.50 (40.85)     5:20.73 (40.23)
        6:01.28 (40.55)     6:40.06 (38.78)
  3 Nelson, Steven         64 MINN              6:50.00    6:48.97    6  
                 36.66      1:17.75 (41.09)
        2:00.64 (42.89)     2:43.03 (42.39)
        3:25.16 (42.13)     4:06.72 (41.56)
        4:47.60 (40.88)     5:29.11 (41.51)
        6:09.66 (40.55)     6:48.97 (39.31)
  4 Treadway, Robert       60 UC30              8:15.00    7:25.20    5  
                 40.95      1:23.98 (43.03)
        2:08.29 (44.31)     2:53.19 (44.90)
        3:38.80 (45.61)     4:25.61 (46.81)
        5:11.59 (45.98)     5:56.62 (45.03)
        6:41.47 (44.85)     7:25.20 (43.73)
 
 Event 30  Men 65-69 500 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 5:50.90  2/22/2015 Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Brown, Perry           65 Nort'landers      7:45.67    6:42.15    9  
                 34.23      1:12.28 (38.05)
        1:52.47 (40.19)     2:33.61 (41.14)
        3:15.64 (42.03)     3:57.41 (41.77)
        4:39.83 (42.42)     5:21.68 (41.85)
        6:02.95 (41.27)     6:42.15 (39.20)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 30                 
 
  1. Minnesota Masters Swim Club      1183   2. Hopkins Masters -wg              1047
  3. Nort'landers Swim Club            569   4. St Cloud YMCA -wg                 377
  5. Riptide Masters -wg               177   6. Edina Swim Club -wg               156
  7. Minneapolis YW Masters            139   8. Sems Masters -wg                   89
  9. Sea Devils Masters -wg             77  10. Lifetime Plymouth -wg              63
 11. Bethel Swimming                    57  12. I Swim Masters Team                53
 13. Dakota Masters                     52  14. North Suburban Aquatic Club-wg     47
 15. Minnetonka Masters -wg             44  16. Wisconsin Masters Aquatic Club     37
 17. Iowa Masters                       34  18. The Olympic Club                   27
 18. Winona Masters Swimmers            27  20. Great Wolf Swim Team               25
 21. Macalester Masters -wg             23