Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:28 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 32  Men 18+ 400 Yard Medley Relay
==================================================================================
       MNLMSC: ! 3:39.18  4/12/2014 St Cloud YMCA
                          R Simson, J Hausauer, K Cordry, J Larson
    Club                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Nort'landers  'A'                        NT    4:13.46   18  
     1) Kamper, Charles M18           2) Weston, Jake M18             
     3) Weston, Josh M18              4) Johnson, Shane M19           
                 31.30    1:03.63 (1:03.63)
        1:39.80 (36.17)   2:21.00 (1:17.37)
        2:49.85 (28.85)   3:23.51 (1:02.51)
        3:46.48 (22.97)     4:13.46 (49.95)
 
 Event 32  Men 25+ 400 Yard Medley Relay
=========================================================================================
       MNLMSC: ! 3:31.23  4/12/2014 Sunday Swim Tea
                          M Woodson, J Timmer, W Simson, M Girard
    Club                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 Minn: Hopkins  'A'                       NT    4:20.54   18  
     1) Anderson, Joseph M32          2) Parish, Patrick M32          
     3) English, Philip M25           4) Roby, Jordan M26             
                 29.29    1:00.46 (1:00.46)
        1:31.68 (31.22)   2:07.97 (1:07.51)
        2:40.53 (32.56)   3:19.99 (1:12.02)
        3:48.26 (28.27)   4:20.54 (1:00.55)
 
 Event 32  Men 35+ 400 Yard Medley Relay
================================================================================================
       MNLMSC: ! 3:45.22  4/4/1993  MINN
                          P Windrath, J Evers, D Smith, N Leigh
    Club                                   Seed     Finals Points 
================================================================================================
  1 Minn: St Cloud Y  'A'                    NT    4:14.59   18  
     1) Moran, Marty M50              2) Roub, Adam M35               
     3) Sieben, Christopher M53       4) Overby, Nathan M37           
                 30.73    1:03.95 (1:03.95)
        1:37.52 (33.57)   2:17.72 (1:13.77)
        2:46.10 (28.38)   3:18.61 (1:00.89)
        3:45.21 (26.60)     4:14.59 (55.98)
 
 Event 32  Men 45+ 400 Yard Medley Relay
=======================================================================================================
       MNLMSC: ! 4:03.00  4/29/2007 MINN
                          B Holthus, M Burns, D J Smith, T Emison
    Club                                   Seed     Finals Points 
=======================================================================================================
  1 Minn: Hopkins  'B'                       NT    4:21.76   18  
     1) Schlichting, Randy M52        2) Tripps, Scott M47            
     3) Kaufmann, Gordy M50           4) Ness, Randal M54             
                 29.78    1:01.60 (1:01.60)
        1:33.52 (31.92)   2:11.29 (1:09.69)
        2:44.08 (32.79)   3:20.98 (1:09.69)
        3:49.64 (28.66)   4:21.76 (1:00.78)
 
 Event 32  Men 55+ 400 Yard Medley Relay
==============================================================================================================
       MNLMSC: ! 4:14.78  3/12/2020 MINN
                          B Holthus, J Kochendorfer, D Smith, B Paakh
    Club                                   Seed     Finals Points 
==============================================================================================================
  1 MINN  'A'                                NT    4:39.46   18  
     1) Holthus, Brian M59            2) Bovard, Ralph M64            
     3) Smith, Darrell M60            4) Emison, Thomas M58           
                 34.09    1:10.40 (1:10.40)
        1:48.05 (37.65)   2:33.44 (1:23.04)
        3:03.08 (29.64)   3:39.25 (1:05.81)
        4:07.87 (28.62)   4:39.46 (1:00.21)
  2 Minn: Hopkins  'C'                       NT    5:14.63   14  
     1) Selby, Donald M55             2) McCarthy, Malachy M57        
     3) Collins, Craig M57            4) Evers, John M62              
                 42.36    1:25.87 (1:25.87)
        1:59.12 (33.25)   2:37.34 (1:11.47)
        3:15.13 (37.79)   4:03.95 (1:26.61)
        4:37.66 (33.71)   5:14.63 (1:10.68)
 -- MINN  'B'                           6:45.00         DQ  
      Early take-off swimmer #3
     1) Merck, Neill M70              2) Joyner, Jay M67              
     3) Fischer, Kenneth M56          4) Kaplan, Mark M68             
                 47.85    1:41.72 (1:41.72)
        2:34.37 (52.65)   3:34.80 (1:53.08)
        4:08.17 (33.37)   4:47.55 (1:12.75)
        5:28.29 (40.74)        DQ (1:25.12)
 
 Event 32  Men 65+ 400 Yard Medley Relay
=====================================================================================================================
       MNLMSC: ! 5:09.76  4/9/2020  MINN
                          M Anderson, R Kleffman, G Vandam, N Merck
    Club                                   Seed     Finals Points 
=====================================================================================================================
  1 MINN  'A'                           5:05.00    4:56.80!  18  
     1) Anderson, Marc M68            2) Kleffman, Robin M69          
     3) Vandam, Gerald M67            4) Bachman, John M67            
                 36.07    1:12.73 (1:12.73)
        1:50.29 (37.56)   2:33.20 (1:20.47)
        2:49.42 (16.22)     3:07.89 (34.69)
        3:48.87 (40.98)   4:56.80 (1:48.91)
 
                                       Combined Team Scores - Through Event 32                                       
 
  1. Minnesota Masters Swim Club      1237   2. Hopkins Masters -wg              1133
  3. Nort'landers Swim Club            587   4. St Cloud YMCA -wg                 395
  5. Riptide Masters -wg               177   6. Edina Swim Club -wg               156
  7. Minneapolis YW Masters            139   8. Sems Masters -wg                   89
  9. Sea Devils Masters -wg             77  10. Lifetime Plymouth -wg              63
 11. Bethel Swimming                    57  12. I Swim Masters Team                53
 13. Dakota Masters                     52  14. North Suburban Aquatic Club-wg     47
 15. Minnetonka Masters -wg             44  16. Wisconsin Masters Aquatic Club     37
 17. Iowa Masters                       34  18. The Olympic Club                   27
 18. Winona Masters Swimmers            27  20. Great Wolf Swim Team               25
 21. Macalester Masters -wg             23