Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:28 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 34  Men 18-24 200 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:57.26  4/11/2015 Marcus Duval
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Vogt, Logan            19 Minn: Riptide     2:18.53    2:20.93    9  
                 30.50      1:08.07 (37.57)
        1:49.45 (41.38)     2:20.93 (31.48)
  2 Bibeau, Daniel         19 UC30              4:00.00    2:46.23    7  
                 31.42      1:12.35 (40.93)
        2:06.08 (53.73)     2:46.23 (40.15)
 
 Event 34  Men 25-29 200 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:55.04  4/16/2011 Timothy Liebhold
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 English, Philip        25 Minn: Hopkins     2:04.34    2:07.44    9  
                 27.70      1:02.08 (34.38)
        1:37.73 (35.65)     2:07.44 (29.71)
  2 Paquin, Luke           29 Minneapolis YW    2:20.00    2:09.30    7  
                 28.00      1:01.66 (33.66)
        1:39.87 (38.21)     2:09.30 (29.43)
  3 Eggersgluss, Andrew    25 MINN                   NT    2:32.15    6  
                 30.70      1:09.77 (39.07)
        1:56.51 (46.74)     2:32.15 (35.64)
 
 Event 34  Men 30-34 200 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 2:03.05  4/13/1997 Joe Vrudny
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Pierce, Colin          34 Star Masters      2:19.91    2:11.15    9  
                 27.45      1:00.89 (33.44)
        1:39.92 (39.03)     2:11.15 (31.23)
  2 Parish, Patrick        32 Minn: Hopkins     2:30.00    2:44.93    7  
                 33.60      1:19.68 (46.08)
        2:06.05 (46.37)     2:44.93 (38.88)
 
 Event 34  Men 35-39 200 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 2:00.15  4/16/2000 Chris Weissman
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Nelson, Josiah         35 Nort'landers           NT    3:22.41    9  
                 40.94      1:35.35 (54.41)
        2:31.90 (56.55)     3:22.41 (50.51)
 
 Event 34  Men 40-44 200 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 2:00.60  4/18/2010 Scott P Tripps
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Cliff, David           42 Minn: Sea Devils  2:30.00    2:27.49    9  
                 30.87      1:09.59 (38.72)
        1:54.01 (44.42)     2:27.49 (33.48)
  2 Parker, Adam           40 Minneapolis YW    2:21.02    2:27.60    7  
                 30.68      1:08.63 (37.95)
        1:52.60 (43.97)     2:27.60 (35.00)
  3 Willms, Eric           42 Nort'landers      2:34.67    2:34.07    6  
                 31.35      1:12.78 (41.43)
        1:57.83 (45.05)     2:34.07 (36.24)
 
 Event 34  Men 45-49 200 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 2:06.08  2/22/2015 Scott P Tripps
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Tripps, Scott          47 Minn: Hopkins     2:10.00    2:20.88    9  
                 29.35      1:05.92 (36.57)
        1:47.63 (41.71)     2:20.88 (33.25)
 -- Dewing, Jeffrey        49 Minn: Edina            NT         NS  
 
 Event 34  Men 50-54 200 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 2:16.40  12/5/2010 Daniel P Sperry
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ness, Randal           54 Minn: Hopkins     2:46.00    2:48.63    9  
                 34.82      1:20.90 (46.08)
        2:12.40 (51.50)     2:48.63 (36.23)
 
 Event 34  Men 55-59 200 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 2:23.08  4/29/2012 Darrell J Smith
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Fleming, Patrick       56 MINN              2:37.00    2:29.89    9  
                 32.19      1:11.48 (39.29)
        1:54.27 (42.79)     2:29.89 (35.62)
  2 Collins, Craig         57 Minn: Hopkins     2:50.00    2:54.42    7  
                 39.63      1:26.02 (46.39)
        2:15.52 (49.50)     2:54.42 (38.90)
  3 Burgess, Randal        58 Great Wolf Swim   3:03.33    3:07.27    6  
                 35.35      1:25.87 (50.52)
        2:25.34 (59.47)     3:07.27 (41.93)
 
 Event 34  Men 60-64 200 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 2:27.84  2/23/2013 Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Lamour, Didier         60 MINN              2:30.20    2:31.71    9  
                 30.36      1:09.81 (39.45)
        1:54.56 (44.75)     2:31.71 (37.15)
  2 Bovard, Ralph          64 MINN              2:55.40    2:49.77    7  
                 37.39      1:22.76 (45.37)
        2:12.69 (49.93)     2:49.77 (37.08)
 
 Event 34  Men 65-69 200 Yard IM
=========================================================================
       MNLMSC: ! 2:28.67  5/1/2014  Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Stewart, Charles       65 Nort'landers      3:04.67    3:00.17    9  
                 38.78      1:24.00 (45.22)
        2:15.55 (51.55)     3:00.17 (44.62)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 34                 
 
  1. Minnesota Masters Swim Club      1286   2. Hopkins Masters -wg              1181
  3. Nort'landers Swim Club            620   4. St Cloud YMCA -wg                 404
  5. Riptide Masters -wg               195   6. Edina Swim Club -wg               165
  7. Minneapolis YW Masters            153   8. Sems Masters -wg                   89
  9. Sea Devils Masters -wg             86  10. Lifetime Plymouth -wg              63
 11. Bethel Swimming                    57  12. I Swim Masters Team                53
 13. Dakota Masters                     52  14. North Suburban Aquatic Club-wg     47
 15. Minnetonka Masters -wg             44  16. Wisconsin Masters Aquatic Club     37
 17. Winona Masters Swimmers            36  18. Iowa Masters                       34
 19. Macalester Masters -wg             32  20. Great Wolf Swim Team               31
 21. The Olympic Club                   27  22. Star Masters                        9