Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:28 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 37  Mixed 18+ 800 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
       MNLMSC: ! 8:18.75  4/12/2015 HOPK
                          P English, Z Hanson, K Vandam, K Coombe
    Club                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Nort'landers  'A'                        NT   11:48.48   18  
     1) Willms, Eric M42              2) Howell, Polley W24           
     3) Kamper, Kurt M47              4) Kamper, Susan W52            
                 30.09    1:03.97 (1:03.97)
      1:40.00 (1:40.00)   2:16.32 (2:16.32)
        2:52.45 (36.13)   3:34.34 (1:18.02)
      4:18.02 (2:01.70)   4:59.97 (2:43.65)
        5:39.40 (39.43)   6:27.48 (1:27.51)
      7:19.92 (2:19.95)   8:12.27 (3:12.30)
        8:59.49 (47.22)   9:54.53 (1:42.26)
     10:52.32 (2:40.05)  11:48.48 (3:36.21)
 
 Event 37  Mixed 25+ 800 Yard Freestyle Relay
=========================================================================================
       MNLMSC: ! 8:23.06  4/14/2002 MINN
                          D Mason, K Zemlin, B Ballard Fewer, S Tripps
    Club                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 Minn: Mac  'A'                           NT    8:04.30!  18  
     1) Schneider-Bateman, Greg M38   2) Arnosti, Libby W25           
     3) Dahlager, Kelsey W30          4) Rupp, Christopher M36        
                 27.68        56.65 (56.65)
      1:26.76 (1:26.76)   1:56.63 (1:56.63)
        2:15.82 (19.19)   2:59.23 (1:02.60)
      3:34.16 (1:37.53)   4:08.36 (2:11.73)
        4:35.64 (27.28)     5:05.91 (57.55)
      5:37.21 (1:28.85)   6:09.15 (2:00.79)
        6:34.55 (25.40)     7:03.29 (54.14)
      7:33.37 (1:24.22)   8:04.30 (1:55.15)
  2 Minn: Hopkins  'A'                       NT    8:21.02!  14  
     1) Anderson, Joseph M32          2) Roberts, Christina W31       
     3) Rittenhouse, Amy W39          4) Schlichting, Randy M52       
                 26.25        55.19 (55.19)
      1:24.20 (1:24.20)   1:53.10 (1:53.10)
        2:21.47 (28.37)   2:53.36 (1:00.26)
      3:26.38 (1:33.28)   3:59.23 (2:06.13)
        4:30.44 (31.21)   5:04.25 (1:05.02)
      5:38.94 (1:39.71)   6:13.98 (2:14.75)
        6:29.78 (15.80)   7:14.02 (1:00.04)
      7:47.57 (1:33.59)   8:21.02 (2:07.04)
  3 Minn: Hopkins  'D'                       NT    8:49.69   12  
     1) English, Philip M25           2) Krejci, Rachel W34           
     3) Frimerman-Bergquist, Sandra W 4) Fischer, Kenneth M56         
                 26.64        56.16 (56.16)
      1:27.65 (1:27.65)   1:59.93 (1:59.93)
        2:31.70 (31.77)   3:07.41 (1:07.48)
      3:43.87 (1:43.94)   4:19.57 (2:19.64)
        4:49.17 (29.60)   5:22.02 (1:02.45)
      5:55.91 (1:36.34)   6:29.87 (2:10.30)
        7:01.96 (32.09)   7:37.40 (1:07.53)
      8:14.27 (1:44.40)   8:49.69 (2:19.82)
 
 Event 37  Mixed 35+ 800 Yard Freestyle Relay
================================================================================================
       MNLMSC: ! 8:19.98  4/19/2009 HOPK
                          K Zemlin, K Lindblom, T Ruehle, S Tripps
    Club                                   Seed     Finals Points 
================================================================================================
  1 Minn: Hopkins  'B'                       NT   10:30.94   18  
     1) Kurus, Doobie M44             2) Hunter, Sarah W43            
     3) Davis, Michelle W42           4) Selby, Donald M55            
                 33.23    1:11.39 (1:11.39)
      1:52.77 (1:52.77)   2:33.19 (2:33.19)
        3:08.58 (35.39)   3:48.70 (1:15.51)
      4:29.33 (1:56.14)   5:20.88 (2:47.69)
        5:48.01 (27.13)   6:31.44 (1:10.56)
      7:16.43 (1:55.55)   8:00.96 (2:40.08)
        8:16.34 (15.38)     8:34.26 (33.30)
      9:12.29 (1:11.33)  10:30.94 (2:29.98)
 
 Event 37  Mixed 45+ 800 Yard Freestyle Relay
=======================================================================================================
       MNLMSC: ! 8:40.86  4/15/2012 MINN
                          T Emison, B Scouler, N Kryka, D J Smith
    Club                                   Seed     Finals Points 
=======================================================================================================
  1 Minn: Hopkins  'C'                       NT    9:22.21   18  
     1) Tripps, Scott M47             2) Phillips, Nicki W47          
     3) Zemlin, Karen W49             4) Kaufmann, Gordy M50          
                 28.52    1:00.78 (1:00.78)
      1:35.33 (1:35.33)   2:09.04 (2:09.04)
        2:45.89 (36.85)   3:26.99 (1:17.95)
      4:09.78 (2:00.74)   4:52.16 (2:43.12)
        5:24.32 (32.16)   5:59.04 (1:06.88)
      6:33.93 (1:41.77)   7:08.00 (2:15.84)
        7:38.81 (30.81)   8:13.79 (1:05.79)
      8:48.94 (1:40.94)   9:22.21 (2:14.21)
 
 Event 37  Mixed 65+ 800 Yard Freestyle Relay
==============================================================================================================
       MNLMSC: ! 10:59.00  2/21/2020 MINN
                           M Anderson, B Larsen, C Smollen, G Vandam
    Club                                   Seed     Finals Points 
==============================================================================================================
  1 MINN  'A'                          11:50.00   12:28.75   18  
     1) Connelly, Elizabeth W66       2) Smollen, Carol W73           
     3) Vandam, Gerald M67            4) Anderson, Marc M68           
                 53.04    1:52.06 (1:52.06)
      2:49.76 (2:49.76)   4:33.14 (4:33.14)
        5:27.21 (54.07)   6:24.02 (1:50.88)
                          7:57.12 (3:23.98)
        8:36.90 (39.78)   9:59.63 (2:02.51)
     10:33.22 (2:36.10)  11:11.57 (3:14.45)
       11:51.07 (39.50)  12:28.69 (1:17.12)
     12:28.75 (1:17.18)                    
 
                                   Combined Team Scores - Through Event 37                                    
 
  1. Minnesota Masters Swim Club      1422   2. Hopkins Masters -wg              1270
  3. Nort'landers Swim Club            688   4. St Cloud YMCA -wg                 445
  5. Riptide Masters -wg               218   6. Edina Swim Club -wg               174
  7. Minneapolis YW Masters            165   8. Sems Masters -wg                  105
  9. Sea Devils Masters -wg             98  10. Lifetime Plymouth -wg              72
 11. North Suburban Aquatic Club-wg     61  11. Dakota Masters                     61
 13. Bethel Swimming                    57  14. I Swim Masters Team                53
 15. Macalester Masters -wg             50  15. Minnetonka Masters -wg             50
 17. Wisconsin Masters Aquatic Club     42  18. Iowa Masters                       41
 19. The Olympic Club                   36  19. Winona Masters Swimmers            36
 21. Great Wolf Swim Team               31  22. Star Masters                        9