Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:28 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 40  Women 18-24 100 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 54.92  4/11/2015 Kelsea Smith
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Johnson, Hannah        20 UC30                59.82      57.76    9  
                 27.44        57.76 (30.32)
  2 Maguire, Katherine     24 MINN              1:03.38    1:03.43    7  
                 29.91      1:03.43 (33.52)
 
 Event 40  Women 25-29 100 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 52.15  4/13/2013 Stacy Busack
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Fehl, Gretchen         26 Minn: Mac         1:03.29    1:02.43    9  
                 29.38      1:02.43 (33.05)
  2 Badger, Alexandra      27 Minn: St Cloud Y  1:04.00    1:02.95    7  
                 30.04      1:02.95 (32.91)
 
 Event 40  Women 30-34 100 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 52.85  5/9/2013  Katy A Coombe
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Roberts, Christina     31 Minn: Hopkins       58.00      56.97    9  
                 27.64        56.97 (29.33)
  2 Ludick, Margaret       32 UC30                59.74      59.07    7  
                 28.35        59.07 (30.72)
  3 Nymeyer, Elizabeth     34 Minneapolis YW    1:03.89    1:00.79    6  
                 29.02      1:00.79 (31.77)
  4 Krejci, Rachel         34 Minn: Hopkins     1:04.00    1:02.22    5  
                 30.45      1:02.22 (31.77)
  5 Segovia, Vanessa       30 Minn: Sems        1:01.00    1:02.38    4  
                 29.65      1:02.38 (32.73)
  6 Mollenhauer, Dianna    32 Minn: Nsac        1:06.07    1:07.31    3  
                 32.02      1:07.31 (35.29)
  7 Flessert, Amy          32 Nort'landers      1:10.00    1:09.76    2  
                 33.44      1:09.76 (36.32)
 
 Event 40  Women 35-39 100 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 53.57  2/24/2008 Katrina D R Gerry
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kline, Anna            37 Minneapolis YW    1:03.36    1:03.03    9  
                 30.63      1:03.03 (32.40)
 
 Event 40  Women 40-44 100 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 53.41  2/21/2016 Teresa R Briest
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Peterson, Wendy        42 Minn: Riptide     1:10.00    1:02.58    9  
                 29.96      1:02.58 (32.62)
  2 Hunter, Sarah          43 Minn: Hopkins     1:10.00    1:09.01    7  
                 33.41      1:09.01 (35.60)
  3 Jurisch, Theresa       42 Minn: Riptide     1:13.11    1:12.44    6  
                 34.24      1:12.44 (38.20)
  4 Davis, Michelle        42 Minn: Hopkins          NT    1:18.06    5  
                 38.05      1:18.06 (40.01)
  5 Moss, Christine        41 Minn: Sems        1:29.00    1:23.02    4  
                 38.56      1:23.02 (44.46)
 
 Event 40  Women 45-49 100 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 57.45  3/20/2010 Barbara A Scouler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mann, Amy              49 Minn: St Cloud Y       NT    1:31.66    9  
                 43.56      1:31.66 (48.10)
  2 Coad, Amy              47 UC30              1:35.00    1:35.02    7  
                 45.41      1:35.02 (49.61)
 
 Event 40  Women 50-54 100 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 58.73  4/19/2009 Ann C Senn
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kueny, Laura           54 Minn: Hopkins     1:11.81    1:09.40    9  
                 33.47      1:09.40 (35.93)
  2 Kamper, Susan          52 Nort'landers      1:33.21    1:38.04    7  
                 44.52      1:38.04 (53.52)
  3 Silver, Allyn          52 MINN                   NT    1:44.62    6  
                 49.36      1:44.62 (55.26)
 
 Event 40  Women 55-59 100 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:02.21  2/21/2016 Marjorie D Laskey
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kratz, Peggy           56 Minn: Riptide     1:04.76    1:00.82!   9  
                 29.47      1:00.82 (31.35)
  2 Lee, Susan             58 MINN              1:07.52    1:03.96    7  
                 30.55      1:03.96 (33.41)
  3 Britton, Becky         56 MINN              1:19.00    1:08.21    6  
                 32.49      1:08.21 (35.72)
  4 Hromada, Sarah         55 Minn: Edina       1:09.63    1:10.50    5  
                 33.56      1:10.50 (36.94)
  5 Parratto, Amy          56 Minn: Riptide     1:16.00    1:14.86    4  
                 36.67      1:14.86 (38.19)
  6 Seliga-Punyko, Judy    59 Nort'landers      1:24.00    1:19.92    3  
                 38.83      1:19.92 (41.09)
  7 Selby, Daree           55 Minn: Hopkins     1:33.00    1:30.58    2  
                 43.69      1:30.58 (46.89)
 
 Event 40  Women 60-64 100 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:14.63  1/22/2017 Pamela C Ogden
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ogden, Pamela          60 MINN              1:14.63    1:12.56!   9  
                 35.15      1:12.56 (37.41)
  2 Tinglov, Gale          60 Minn: St Cloud Y  1:24.23    1:22.33    7  
                 39.92      1:22.33 (42.41)
  3 Cowles, Catherine      63 Nort'landers           NT    1:37.91    6  
                 43.52      1:37.91 (54.39)
 
 Event 40  Women 65-69 100 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:16.80  5/4/1989  Phyllis B Staige
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Larsen, Babs           69 MINN              1:25.00    1:29.71    9  
                 43.50      1:29.71 (46.21)
  2 Hoover, Mary           67 Minn: Hopkins     1:49.91    1:44.99    7  
                 50.10      1:44.99 (54.89)
  3 Swartz, Shannon        65 Minn: Hopkins          NT    1:45.68    6  
                 48.96      1:45.68 (56.72)
 
 Event 40  Women 70-74 100 Yard Freestyle
=========================================================================
       MNLMSC: ! 1:24.32  4/10/1994 Phyllis B Staige
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Lillehei, Pat          72 MINN              2:19.00    2:29.48    9  
               1:11.21    2:29.48 (1:18.27)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 40                 
 
  1. Minnesota Masters Swim Club      1529   2. Hopkins Masters -wg              1402
  3. Nort'landers Swim Club            780   4. St Cloud YMCA -wg                 500
  5. Riptide Masters -wg               260   6. Minneapolis YW Masters            180
  7. Edina Swim Club -wg               179   8. Sems Masters -wg                  131
  9. Sea Devils Masters -wg             98  10. Lifetime Plymouth -wg              72
 11. North Suburban Aquatic Club-wg     64  12. Dakota Masters                     61
 13. Macalester Masters -wg             59  14. Bethel Swimming                    57
 15. I Swim Masters Team                53  16. Minnetonka Masters -wg             50
 17. Wisconsin Masters Aquatic Club     42  18. Iowa Masters                       41
 19. The Olympic Club                   36  19. Winona Masters Swimmers            36
 21. Great Wolf Swim Team               31  22. Star Masters                        9