Minnesota Masters Swim Club                            4/11/2017 - 3:28 PM
       MN Masters SCY State Championship Meet - 4/8/2017 to 4/9/2017       
 
 Event 42  Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
       MNLMSC: ! 1:40.23  4/12/2015 MINN
                          T Behrens, L Greenberg, N Kennedy, B Jacobson
    Club                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 MINN  'A'                                NT    2:06.73   18  
     1) Nelson, Steven M64            2) Nelson, Daniel M21           
     3) Nelson, Kirsten W19           4) Nelson, Sarah W60            
                 33.96      1:05.49 (31.53)
        1:35.03 (29.54)     2:06.73 (31.70)
  2 Nort'landers  'A'                        NT    2:16.90   14  
     1) Johnson, Shane M19            2) Seliga-Punyko, Judy W59      
     3) Weston, Josh M18              4) Howell, Polley W24           
                 34.04      1:15.17 (41.13)
        1:43.74 (28.57)     2:16.90 (33.16)
 
 Event 42  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================================
       MNLMSC: ! 1:50.64  4/15/2012 HOPK
                          L B Johnson, R Thorpe, K Vandam, A Andersen
    Club                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 Minn: Mac  'A'                           NT    1:55.01   18  
     1) Arnosti, Libby W25            2) Schneider-Bateman, Greg M38  
     3) Dahlager, Kelsey W30          4) Rupp, Christopher M36        
                 31.94      1:02.90 (30.96)
        1:31.06 (28.16)     1:55.01 (23.95)
  2 Minn: Hopkins  'B'                       NT    2:02.75   14  
     1) Kaiser, Katherine W26         2) Bergquist, David M32         
     3) Frimerman-Bergquist, Sandra W 4) Roby, Jordan M26             
                 31.55      1:06.10 (34.55)
        1:35.76 (29.66)     2:02.75 (26.99)
  3 Minneapolis YW  'A'                      NT    2:04.23   12  
     1) Nymeyer, Elizabeth W34        2) Parker, Adam M40             
     3) Paquin, Luke M29              4) Kline, Anna W37              
                 34.28      1:08.50 (34.22)
        1:35.52 (27.02)     2:04.23 (28.71)
  4 Minn: Hopkins  'A'                       NT    2:08.26   10  
     1) Anderson, Joseph M32          2) Krejci, Rachel W34           
     3) Parish, Patrick M32           4) Roberts, Christina W31       
                 29.39      1:10.36 (40.97)
        1:42.26 (31.90)     2:08.26 (26.00)
  5 Minn: St Cloud Y  'B'                    NT    2:20.57    8  
     1) Nieters, Mark M48             2) Roub, Adam M35               
     3) Badger, Alexandra W27         4) Hines, Lisa W54              
                 38.32      1:17.47 (39.15)
        1:45.51 (28.04)     2:20.57 (35.06)
 
 Event 42  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
================================================================================================
       MNLMSC: ! 1:55.89  5/16/1994 MINN
                          P Windrath, L Nyman, M Devitt, S Eicher
    Club                                   Seed     Finals Points 
================================================================================================
  1 Minn: Hopkins  'G'                       NT    2:33.43   18  
     1) Kurus, Doobie M44             2) Rittenhouse, Amy W39         
     3) Ness, Randal M54              4) Davis, Michelle W42          
                 43.02      1:26.37 (43.35)
        2:01.18 (34.81)     2:33.43 (32.25)
 
 Event 42  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
=======================================================================================================
       MNLMSC: ! 2:00.97  4/9/2016  MINN-HOPK
                          R Schlichting, S Tripps, J Casey, K Zemlin
    Club                                   Seed     Finals Points 
=======================================================================================================
  1 Minn: Hopkins  'D'                       NT    2:08.51   18  
     1) Schlichting, Randy M52        2) Salamzadeh, Julie W47        
     3) Kaufmann, Gordy M50           4) Zemlin, Karen W49            
                 29.85      1:08.07 (38.22)
        1:38.69 (30.62)     2:08.51 (29.82)
  2 Minn: St Cloud Y  'A'                    NT    2:09.11   14  
     1) Moran, Marty M50              2) Beckers, Kris W45            
     3) Sieben, Christopher M53       4) Morris, Mary W51             
                 28.98      1:13.22 (44.24)
        1:40.57 (27.35)     2:09.11 (28.54)
  3 Minn: Hopkins  'C'                       NT    2:19.13   12  
     1) Tripps, Scott M47             2) Phillips, Nicki W47          
     3) Redding, Steven M50           4) Kueny, Laura W54             
                 28.78      1:14.31 (45.53)
        1:46.23 (31.92)     2:19.13 (32.90)
 
 Event 42  Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
==============================================================================================================
       MNLMSC: ! 2:40.35  4/12/2015 HOPK
                          L Hoover, B Dalton, M McCarthy, C Collins
    Club                                   Seed     Finals Points 
==============================================================================================================
  1 Minn: Hopkins  'E'                       NT    2:55.58   18  
     1) McCarthy, Malachy M57         2) Hoover, Mary W67             
     3) Fischer, Kenneth M56          4) Connelly, Elizabeth W66      
                 35.99      1:33.24 (57.25)
        2:04.60 (31.36)     2:55.58 (50.98)
  2 Minn: Hopkins  'F'                       NT    3:01.36   14  
     1) Collins, Craig M57            2) Selby, Daree W55             
     3) Selby, Donald M55             4) Swartz, Shannon W65          
                 38.73    1:38.97 (1:00.24)
        2:12.83 (33.86)     3:01.36 (48.53)
 
                                   Combined Team Scores - Through Event 42                                    
 
  1. Minnesota Masters Swim Club      1640   2. Hopkins Masters -wg              1550
  3. Nort'landers Swim Club            863   4. St Cloud YMCA -wg                 535
  5. Riptide Masters -wg               263   6. Minneapolis YW Masters            201
  7. Edina Swim Club -wg               196   8. Sems Masters -wg                  146
  9. Sea Devils Masters -wg            120  10. Macalester Masters -wg             77
 11. Lifetime Plymouth -wg              72  12. North Suburban Aquatic Club-wg     64
 13. Dakota Masters                     61  14. Minnetonka Masters -wg             59
 15. Bethel Swimming                    57  16. I Swim Masters Team                53
 17. Iowa Masters                       48  18. The Olympic Club                   45
 19. Wisconsin Masters Aquatic Club     43  20. Winona Masters Swimmers            36
 21. Great Wolf Swim Team               34  22. Star Masters                        9