Minnesota Masters Swim Club                           11/12/2017 - 8:47 PM
                 Minnetonka Fall Masters Meet - 11/12/2017                 
 
 Event 21  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
           MN: ! 30.48  12/6/2009 Erika Bjorklund
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Keating, Chandler M    24 UC30                37.00      34.22    9  
  2 Snow, Danielle C       18 Bethel Swimming        NT      44.91    7  
  3 Rynders, Kathryn       18 Bethel Swimming     50.00      48.19    6  
 
 Event 21  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
           MN: ! 31.63  5/9/2013  Krisie M Melsen
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Vandam, Kathryn        32 MINN                35.90      35.58    9  
 
 Event 21  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
           MN: ! 35.05  12/6/2009 Kristen L McRae
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Youngberg, Becky E     42 Minn: Minnetonka       NT      40.71    9  
  2 Milburn, Stacy M       42 Wright Cty Waves    46.00      43.86    7  
 
 Event 21  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
           MN: ! 35.57  4/12/2014 Barbara A Scouler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Smith, Karen A         50 Minn: Minnetonka    40.78      41.72    9  
 
 Event 21  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
           MN: ! 42.20  4/15/2012 Sharon L-Sheridan
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Pendergast, Paula J    63 MINN                45.00      48.05    9  
 
 Event 21  Men 18-24 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
           MN: ! 25.87  4/14/2002 M D Christianson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jarl, Jonathan D       21 Bethel Swimming     38.00      32.43    9  
 
 Event 21  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
           MN: ! 26.39  4/23/2015 Luke Vestrum
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Braski, Jonathan J     32 Nort'landers        35.00      35.67    9  
  2 Parish, Patrick L      32 Minn: Hopkins       36.50      39.40    7  
  3 Sill, Kai              31 One Event              NT      45.27    6  
 
 Event 21  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
           MN: ! 26.75  4/29/2012 Brian L Jacobson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Morris, Michael        39 MINN                34.00      32.75    9  
  2 Hoffman, Matt          35 Wright Cty Waves       NT      34.17    7  
  3 Maier, Adam D          39 MINN                40.00      38.50    6  
 
 Event 21  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
           MN: ! 28.41  4/27/2008 James Kochendorfr
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Laufers, Andrew J      45 Minn: Edina         45.00      39.18    9  
  2 Reeder, David          47 Minn: Minnetonka    43.00      40.09    7  
  3 Kurus, Doobie          45 Hopkins                NT      48.79    6  
 
 Event 21  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
           MN: ! 28.72  4/9/2016  William Bloomberg
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Schlichting, Randy J   52 Minn: Hopkins       34.00      33.57    9  
  2 Saddler, Ken           52 Minn: Minnetonka    39.28      42.56    7  
 
 Event 21  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
           MN: ! 32.21  4/4/2004  Jim L Pelissier
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Evers, John N          63 Hopkins             33.70      33.45    9  
  2 Lamour, Didier B       60 MINN                35.00      34.13    7  
 
 Event 21  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
           MN: ! 32.21  7/9/2015  Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Fine, Gary M           67 MINN                39.00      39.44    9  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 21                 
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       512   2. Minnetonka Masters -wg            358
  3. Hopkins Masters -wg               211   4. Uc30                               97
  5. Bethel Swimming                    87   6. Macalester Masters -wg             61
  7. Wright County Wave Swim Club       59   8. Edina Swim Club -wg                52
  9. Riptide Masters -wg                51  10. Hopkins Masters Swimming           48
 11. Usms One Event Registration        38  12. Nort'landers Swim Club             27
 13. I Swim Masters Team                14  14. Minneapolis YW Masters              9