Minnesota Masters Swim Club                           11/12/2017 - 8:47 PM
                 Minnetonka Fall Masters Meet - 11/12/2017                 
 
 Event 23  Women 18-24 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 54.92  4/11/2015 Kelsea Smith
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Snow, Danielle C       18 Bethel Swimming        NT    1:15.10    9  
                 35.53      1:15.10 (39.57)
 
 Event 23  Women 25-29 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 52.15  4/13/2013 Stacy Busack
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Sill, Emma             26 One Event         1:00.00      57.90    9  
                 28.08        57.90 (29.82)
 
 Event 23  Women 30-34 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 52.85  5/9/2013  Katy A Coombe
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jeske, Ingrid L        34 I Swim            1:17.48    1:08.20    9  
                 33.01      1:08.20 (35.19)
 
 Event 23  Women 40-44 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 53.41  2/21/2016 Teresa R Briest
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Anderson, Kris         42 UC30              1:15.05    1:10.17    9  
                 32.91      1:10.17 (37.26)
  2 Davis, Michelle        43 Minn: Hopkins     1:18.06    1:16.47    7  
                 37.32      1:16.47 (39.15)
 
 Event 23  Women 45-49 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 57.45  3/20/2010 Barbara A Scouler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Rose, Heather L        45 UC30              1:25.00    1:17.17    9  
                 37.16      1:17.17 (40.01)
 
 Event 23  Women 50-54 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 58.73  4/19/2009 Ann C Senn
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Burd, Patricia         53 MINN              1:04.04    1:03.46    9  
                 31.12      1:03.46 (32.34)
 
 Event 23  Women 55-59 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 1:00.82  4/8/2017  Peggy Kratz
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hromada, Sarah         56 Minn: Edina       1:09.63    1:09.81    9  
                 33.68      1:09.81 (36.13)
 
 Event 23  Men 18-24 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 46.38  12/6/2009 Zach J Wood
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Baetzold, Seth J       22 UC30                53.99      54.15    9  
                 25.60        54.15 (28.55)
  2 Kaiser, Benjamin       22 Bethel Swimming   1:00.00      56.52    7  
                 26.39        56.52 (30.13)
  3 Warner, Aaron A        24 MINN                   NT    1:10.15    6  
                 33.19      1:10.15 (36.96)
 
 Event 23  Men 30-34 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 47.34  1/20/2008 Duane W Dobko
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Sill, Kai              31 One Event         1:20.00    1:10.29    9  
                 33.36      1:10.29 (36.93)
 
 Event 23  Men 35-39 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 46.95  4/29/2012 Brian L Jacobson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Schneider-Bateman, Gr  38 Minn: Macalester    56.00      55.13    9  
                 27.04        55.13 (28.09)
  2 Steele, Reed           37 MINN              1:00.00      56.55    7  
                 28.22        56.55 (28.33)
 
 Event 23  Men 40-44 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 46.20  4/23/2015 Brian L Jacobson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Heuer, Bill            41 Minn: Minnetonka  1:10.00    1:08.27    9  
                 32.57      1:08.27 (35.70)
 
 Event 23  Men 45-49 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 48.35  4/14/2002 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bateman, Sean          48 Minn: Riptide     1:05.00      58.24    9  
                 28.06        58.24 (30.18)
  2 Aufderhar, Kevin J     46 MINN                58.00      59.04    7  
                 28.90        59.04 (30.14)
  3 Boettcher, Raymond F   47 Minn: Minnetonka  1:02.00    1:03.52    6  
                 31.39      1:03.52 (32.13)
 
 Event 23  Men 50-54 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 48.16  4/25/2004 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Weider, David E        53 Minn: Minnetonka    58.90    1:00.84    9  
                 29.77      1:00.84 (31.07)
  2 Diaz, Richard          51 Minn: Minnetonka  1:28.00    1:33.18    7  
                 41.34      1:33.18 (51.84)
 
 Event 23  Men 55-59 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 50.69  4/16/2011 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kollross, Jerry M      55 MINN                51.00      50.88    9  
                 24.39        50.88 (26.49)
  2 Turner, Thorn          55 Minn: Minnetonka  1:05.00    1:02.33    7  
                 30.30      1:02.33 (32.03)
  3 Ness, Randal           55 Minn: Hopkins     1:06.00    1:04.47    6  
                 31.30      1:04.47 (33.17)
  4 Collins, Craig L       58 Minn: Hopkins     1:05.00    1:05.29    5  
                 31.78      1:05.29 (33.51)
 
 Event 23  Men 60-64 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 52.80  4/9/2016  Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Evers, John N          63 Hopkins             59.99    1:01.74    9  
                 29.88      1:01.74 (31.86)
 
 Event 23  Men 65-69 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 56.05  7/4/2015  Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kornblatt, Daniel S    68 MINN              1:04.00    1:04.88    9  
                 31.74      1:04.88 (33.14)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 23                 
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       559   2. Minnetonka Masters -wg            405
  3. Hopkins Masters -wg               238   4. Uc30                              124
  5. Bethel Swimming                   103   6. Macalester Masters -wg             70
  7. Riptide Masters -wg                69   8. Edina Swim Club -wg                61
  9. Wright County Wave Swim Club       59  10. Hopkins Masters Swimming           57
 11. Usms One Event Registration        56  12. Nort'landers Swim Club             27
 13. I Swim Masters Team                23  14. Minneapolis YW Masters              9