Minnesota Masters Swim Club                           11/12/2017 - 8:47 PM
                 Minnetonka Fall Masters Meet - 11/12/2017                 
 
 Event 28  Women 25-29 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:03.19  4/11/1987 Judy A Lallier
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Sill, Emma             26 One Event         1:20.00    1:10.78    9  
                 32.21      1:10.78 (38.57)
 
 Event 28  Women 30-34 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:01.51  4/23/2015 Kathryn Vandam
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jeske, Ingrid L        34 I Swim                 NT    1:19.73    9  
                 37.90      1:19.73 (41.83)
 
 Event 28  Women 40-44 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:01.41  1/30/2011 Katrina D R Gerry
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Anderson, Kris         42 UC30              1:24.26    1:20.83    9  
                 37.50      1:20.83 (43.33)
  2 Milburn, Stacy M       42 Wright Cty Waves  1:45.00    1:26.73    7  
                 41.45      1:26.73 (45.28)
 
 Event 28  Women 45-49 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:02.27  5/4/2008  Barbara A Scouler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Rose, Heather L        45 UC30              1:55.00    1:31.51    9  
                 44.89      1:31.51 (46.62)
 
 Event 28  Women 50-54 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:06.90  2/23/2014 Barbara A Scouler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Scouler, Barbara A     54 Minn: Minnetonka  1:10.90    1:10.86    9  
                 33.16      1:10.86 (37.70)
  2 Smith, Karen A         50 Minn: Minnetonka       NT    1:27.19    7  
                 42.62      1:27.19 (44.57)
  3 Schultz, Elizabeth M   53 Minn: Minnetonka  1:30.00    1:29.28    6  
                 41.58      1:29.28 (47.70)
 
 Event 28  Men 18-24 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 50.33  4/12/2014 Neal H Kennedy
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Baetzold, Seth J       22 UC30              1:03.99    1:01.67    9  
                 27.82      1:01.67 (33.85)
  2 Jarl, Jonathan D       21 Bethel Swimming        NT    1:11.65    7  
                 33.18      1:11.65 (38.47)
 
 Event 28  Men 30-34 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 52.60  4/23/2015 Luke Vestrum
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Braski, Jonathan J     32 Nort'landers      1:08.50    1:12.46    9  
                 32.84      1:12.46 (39.62)
  2 Parish, Patrick L      32 Minn: Hopkins     1:12.00    1:15.24    7  
                 36.34      1:15.24 (38.90)
 
 Event 28  Men 35-39 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 52.66  4/29/2012 Brian L Jacobson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hoffman, Matt          35 Wright Cty Waves       NT    1:02.71    9  
                 29.84      1:02.71 (32.87)
  2 Steele, Reed           37 MINN              1:07.00    1:04.80    7  
                 29.68      1:04.80 (35.12)
  3 Maier, Adam D          39 MINN              1:25.00    1:16.69    6  
                 33.87      1:16.69 (42.82)
 
 Event 28  Men 45-49 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 57.30  4/28/2016 Marty T Moran
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Aufderhar, Kevin J     46 MINN              1:10.00    1:09.21    9  
                 31.96      1:09.21 (37.25)
  2 Reeder, David          47 Minn: Minnetonka  1:14.00    1:15.17    7  
                 35.21      1:15.17 (39.96)
  3 Boettcher, Raymond F   47 Minn: Minnetonka  1:30.00    1:21.46    6  
                 39.18      1:21.46 (42.28)
 
 Event 28  Men 50-54 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 56.53  4/25/2004 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Schlichting, Randy J   52 Minn: Hopkins     1:06.00    1:06.13    9  
                 30.60      1:06.13 (35.53)
 
 Event 28  Men 55-59 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 59.32  4/17/2011 Trip Hedrick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Turner, Thorn          55 Minn: Minnetonka  1:20.00    1:14.26    9  
                 34.56      1:14.26 (39.70)
  2 Ness, Randal           55 Minn: Hopkins     1:25.00    1:19.42    7  
                 36.95      1:19.42 (42.47)
  3 Collins, Craig L       58 Minn: Hopkins     1:15.00    1:20.15    6  
                 37.87      1:20.15 (42.28)
 
 Event 28  Men 60-64 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:06.30  5/9/2013  Ralph S Bovard
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Lamour, Didier B       60 MINN              1:07.26    1:07.41    9  
                 31.27      1:07.41 (36.14)
 
 Event 28  Men 65-69 100 Yard IM
=========================================================================
           MN: ! 1:05.54  7/4/2015  Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kaplan, Mark           68 Minn: Edina       1:45.00    1:48.58    9  
                 54.30      1:48.58 (54.28)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 28                 
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       644   2. Minnetonka Masters -wg            517
  3. Hopkins Masters -wg               294   4. Uc30                              151
  5. Bethel Swimming                   128   6. Wright County Wave Swim Club       75
  7. Macalester Masters -wg             70   7. Edina Swim Club -wg                70
  9. Riptide Masters -wg                69  10. Usms One Event Registration        65
 11. Hopkins Masters Swimming           57  12. Nort'landers Swim Club             36
 13. I Swim Masters Team                32  14. Minneapolis YW Masters              9