Minnesota Masters Swim Club                           11/12/2017 - 8:47 PM
                 Minnetonka Fall Masters Meet - 11/12/2017                 
 
 Event 29  Women 30-34 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 10:49.12  2/19/2017 Sandra FBergquist
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Frimerman-Bergquist,   34 Minn: Hopkins    12:25.99   11:49.77    9  
                 33.06      1:08.60 (35.54)
        1:44.15 (35.55)     2:19.45 (35.30)
        2:54.29 (34.84)     3:29.20 (34.91)
        4:04.41 (35.21)     4:39.48 (35.07)
        5:15.01 (35.53)     5:50.63 (35.62)
        6:25.90 (35.27)     7:01.75 (35.85)
        7:37.78 (36.03)     8:14.00 (36.22)
        8:50.27 (36.27)     9:25.98 (35.71)
       10:01.77 (35.79)    10:37.70 (35.93)
       11:13.77 (36.07)    11:49.77 (36.00)
 
 Event 29  Women 40-44 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 10:58.30  1/31/2010 Karen K Zemlin
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Youngberg, Becky E     42 Minn: Minnetonka       NT   14:25.17    9  
                 35.30      1:14.94 (39.64)
        1:56.09 (41.15)     2:38.27 (42.18)
        3:21.35 (43.08)     4:04.96 (43.61)
        4:49.37 (44.41)     5:33.85 (44.48)
        6:18.43 (44.58)     7:03.12 (44.69)
        7:47.88 (44.76)     8:32.52 (44.64)
        9:17.09 (44.57)    10:01.62 (44.53)
       10:46.02 (44.40)    11:30.18 (44.16)
       12:14.53 (44.35)    12:58.88 (44.35)
       13:42.49 (43.61)    14:25.17 (42.68)
 
 Event 29  Women 45-49 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 10:58.98  4/12/2014 Karen K Zemlin
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Zemlin, Karen K        49 Minn: Hopkins    12:00.00   11:27.22    9  
                 33.60      1:08.38 (34.78)
        1:43.49 (35.11)     2:18.51 (35.02)
        2:53.17 (34.66)     3:27.73 (34.56)
        4:02.39 (34.66)     4:36.70 (34.31)
        5:11.01 (34.31)     5:45.37 (34.36)
        6:19.69 (34.32)     6:53.91 (34.22)
        7:27.93 (34.02)     8:02.13 (34.20)
        8:36.36 (34.23)     9:10.63 (34.27)
        9:44.84 (34.21)    10:19.35 (34.51)
       10:53.70 (34.35)    11:27.22 (33.52)
  2 McCuskey Simpson, Mar  46 MINN             13:13.55   13:32.92    7  
                 35.16      1:14.43 (39.27)
        1:55.48 (41.05)     2:36.06 (40.58)
        3:17.02 (40.96)     3:58.11 (41.09)
        4:38.82 (40.71)     5:19.77 (40.95)
        6:01.00 (41.23)     6:42.26 (41.26)
        7:23.71 (41.45)     8:05.41 (41.70)
        8:46.67 (41.26)     9:27.54 (40.87)
       10:08.95 (41.41)    10:50.50 (41.55)
       11:31.52 (41.02)    12:12.41 (40.89)
       12:53.18 (40.77)    13:32.92 (39.74)
 
 Event 29  Women 50-54 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 12:04.24  11/9/2014 Barbara A Scouler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Stolar, Carrie E       50 Minn: Minnetonka 12:20.00   12:36.41    9  
                 34.35      1:10.64 (36.29)
        1:47.80 (37.16)     2:26.04 (38.24)
        3:04.00 (37.96)     3:42.28 (38.28)
        4:20.95 (38.67)     4:59.54 (38.59)
        5:38.05 (38.51)     6:16.38 (38.33)
        6:54.48 (38.10)     7:32.57 (38.09)
        8:11.01 (38.44)     8:49.46 (38.45)
        9:27.72 (38.26)    10:05.81 (38.09)
       10:43.95 (38.14)    11:21.85 (37.90)
       11:59.72 (37.87)    12:36.41 (36.69)
 
 Event 29  Men 35-39 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 10:21.86  5/21/1992 James A Stewart
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Maier, Adam D          39 MINN             12:48.29   13:14.23    9  
                 32.82      1:09.38 (36.56)
        1:48.05 (38.67)     2:27.98 (39.93)
        3:08.44 (40.46)     3:49.16 (40.72)
        4:29.62 (40.46)     5:09.95 (40.33)
        5:50.29 (40.34)     6:30.83 (40.54)
        7:12.46 (41.63)     7:53.28 (40.82)
        8:33.90 (40.62)     9:15.02 (41.12)
        9:55.14 (40.12)    10:35.47 (40.33)
       11:15.68 (40.21)    11:55.99 (40.31)
       12:36.32 (40.33)    13:14.23 (37.91)
 
 Event 29  Men 45-49 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 10:53.34  3/17/2002 James A Stewart
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Gallentine, Jay        47 Minn: Minnetonka 13:15.00   12:49.19    9  
                 33.46      1:10.33 (36.87)
        1:48.60 (38.27)     2:27.98 (39.38)
        3:07.26 (39.28)     3:46.57 (39.31)
        4:25.00 (38.43)     5:03.95 (38.95)
        5:42.86 (38.91)     6:21.94 (39.08)
        7:00.85 (38.91)     7:39.95 (39.10)
        8:19.23 (39.28)     8:58.17 (38.94)
        9:37.06 (38.89)    10:16.05 (38.99)
       10:54.86 (38.81)    11:34.56 (39.70)
       12:12.44 (37.88)    12:49.19 (36.75)
 
 Event 29  Men 65-69 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
           MN: ! 12:43.86  4/9/2016  Marc S Anderson
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hodgson, Thomas A      67 MINN             20:00.00   17:51.98    9  
                 50.05      1:42.27 (52.22)
        2:36.15 (53.88)     3:30.35 (54.20)
        4:24.42 (54.07)     5:18.62 (54.20)
        6:12.72 (54.10)     7:07.50 (54.78)
        8:01.96 (54.46)     8:56.52 (54.56)
        9:51.25 (54.73)    10:45.56 (54.31)
       11:39.55 (53.99)    12:33.45 (53.90)
       13:28.03 (54.58)    14:21.98 (53.95)
       15:15.80 (53.82)    16:08.84 (53.04)
       17:01.75 (52.91)    17:51.98 (50.23)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 29                 
 
  1. Minnesota Masters Swim Club       669   2. Minnetonka Masters -wg            544
  3. Hopkins Masters -wg               312   4. Uc30                              151
  5. Bethel Swimming                   128   6. Wright County Wave Swim Club       75
  7. Macalester Masters -wg             70   7. Edina Swim Club -wg                70
  9. Riptide Masters -wg                69  10. Usms One Event Registration        65
 11. Hopkins Masters Swimming           57  12. Nort'landers Swim Club             36
 13. I Swim Masters Team                32  14. Minneapolis YW Masters              9